Czy wiecie..., na czym polega trening holistyczny, mobiliti trening i trening powięziowy ?

Zdarza się, że jakaś kontuzja stale powraca, lub pomimo wystarczającego rozciągnięcia mięśni, nie można wykonać pełnego zakresu ruchu. Nieoczekiwanie przyczyny takiego stanu rzeczy należy szukać w zupełnie innym obszarze naszego ciała, niż ten na którym się koncentrujemy.

Wszystko co robimy, i czego nie robimy, wywiera wpływ na nasze ciało. Zagraża nam nie tylko siedzący tryb życia. Nawet jeśli intensywnie i systematycznie trenujesz, to poprzez regularną powtarzalność wciąż tych samych, określonych czynności, możesz doprowadzić do przeciążenia pewnych obszarów swojego ciała, a to z kolei sprzyja powstawaniu tzw. punktów spustowych (mięśniowo-powięziowych), powodujących zaburzenie pracy mięśnia, jego sztywność, ból, a nawet ograniczenie ruchu w stawach.

W takim przypadku warto zdać się na dobrego instruktora czy trenera personalnego.

Bartosz Fabrycki: „Co to jest mobilizacja? To nic innego jak oddziaływanie na mięśnie, powięź, tkanki miękkie, torebki stawowe np. przy użyciu rolki. Mobilizacja ma na celu zwiększenie zakresu ruchu, poprawę ślizgu pomiędzy tkankami miękkimi, umożliwia rozbicie sklejonych tkanek. Element ten stanowi podstawę piramidy treningowej jaką należy rozpocząć z osoba początkującą. Należy też pamiętać o stabilności. Często ludzie zaczynają pracę od budowania siły. To jest błąd. Jeśli mięsień nie będzie pracował w pełnym zakresie ruchu, pogłębimy jego dysfunkcję."


Bartosz Fabrycki to młody, ambitny, mieszkający i pracujący w Bydgoszczy, trener personalny i dietetyk, ze świeżym spojrzeniem, na zagadnienia, którym się poświęca. Reprezentuje holistyczne podejście do treningu, słusznie postrzegając ludzkie ciało jako niepodzielną całość. Ciągle żądny nowej wiedzy, stale się rozwija i pogłębia swoje doświadczenie.


Powięź to tkanka łączna otaczająca każdy mięsień. Elastyczna powięź jest gwarancją bezpieczeństwa dla układu mięśniowego, nerwowego oraz kostno-stawowego. Okazało się również, ze skutecznie zwalcza cellulit.
Stosowanie rollera poprawia jakość i elastyczność tkanki, obniża napięcie mięśniowe, zapobiega stanom przeciążeniowym.
Dzięki temu treningowi redukujesz ryzyko kontuzji, szybciej wracasz do sprawności po urazie, regenerujesz całe ciało, poprawiasz ruchy dynamiczne.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zobacz „Trening powięziowy” autorstwa Pauliny Prajsner-Adamczyk.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mój program "Taekwondo Stretching" (cz. 1): Wprowadzenie i Zestaw 1

Czy wiecie... jak Elvis Presley najpierw uratował, a potem pokonał mistrza świata Bill'a „Superfoot” Wallace'a?

Jeszcze dwie książki w języku polskim na temat Taekwondo