ETS: Tradycyjny trening techniczny - układy formalne.
Zamieszczone poniżej diagramy ruchu mogą bardzo ułatwić naukę układów formalnych wchodzących w skład ETS.
Diagram ruchu, to mówiąc obrazowo ślad stóp ćwiczącego, po zakończeniu danego układu, widziany z góry. Każdemu krokowi odpowiada długość 4 kratek. Punkt rozpoczęcia i zakończenia układu oznaczony jest "X".
Żółty pas: Saju Jirugi i Saju Makgi mają dokładnie taki sam diagram. Technikę wykonuje się w 4 strony - najpierw przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a następnie należy powtórzyć całość zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Żółty pas: Chon Ji to ponownie diagram w kształcie krzyża. Cały układ obejmuje podwójne przejście diagramu. Najpierw należy wykonać 2 ruchy w lewo, a następnie, po obrocie o 180 stopni na tylnej nodze, powtórzyć je w drugą stronę itd...
Zielony i niebieski pas: Układy Dan Gun i Tae Baek mają dokładnie taki sam diagram. Tae Baek jest rozwinięciem i uzupełnieniem technik zawartych w Dan Gun.
Oba rozpoczynają się tak samo jak Chon Ji - należy wykonać 2 techniki w lewo, a następnie , po obrocie o 180 stopni na tylnej nodze, powtórzyć je w drugą stronę. Dalej tak samo jak w Chon Ji: zwrot w lewo, na linię centralną, po przejściu której następuje zwrot o 90 stopni na nodze wykrocznej przez plecy. Teraz dwie techniki do przodu, zwrot na tylnej nodze o 180 stopni i powtórki tych samych technik.
Zwrot o 90 stopni w lewo na tylnej nodze umożliwia powrót na linię centralną... Schemat powtarza się do zakończenia układu.
Czerwony pas: Układ Pyon Gwon skonstruowany został w ten sposób, że porusza się w nim po linii prostej na boki.
Brązowy pas: Układ Choong Moo swoim diagramem bardzo przypomina układy na zielony i niebieski pas - jedyna różnica to jeden krok mniej na drugiej poprzecznej po obrocie.
Czarny pas: Układ Han Soo to 6 technik wykonywanych po linii pionowej: 2 do przodu, 3 do tyłu i 1 do przodu. Następnie należy poruszać się po liniach przekątnych w następującej kolejności:
Pd-Wsch
Pn-Wsch
Pd-Zach
Pn-Zach
Komentarze
Prześlij komentarz