Repetytorium
Taekwondo jest proste, ale też zazdrosne, lecz nie obsesyjnie. Wymaga uczciwej relacji. Odpłaca się proporcjonalnie do twojego zaangażowania i zainteresowania. Jest jak roślina - pielęgnowana i systematycznie podlewana pięknie rozkwita, a zaniedbywana słabo się rozwija i w końcu więdnie.
NIEZBĘDNE CECHY DO DOBREJ RELACJI Z TAEKWONDO
- koncentracja na wykonywanych ćwiczeniach
- systematyczność, wytrwałość i konsekwencja
- chęć i zdolność pokonywania własnych ograniczeń, potrzeba rozwoju
Ćwiczenia zaprezentowane w "Podręczniku Taekwondo" w rozdziale "Elementarny trening indywidualny" są pierwszym krokiem (i jednocześnie znakomitym testem predyspozycji adepta) do nawiązania dobrej relacji z Taekwondo.
IDEA
- nabycie zdolności pokonania nie tylko przeciwnika, ale także (a w czasach pokoju przede wszystkim) własnych słabości i ograniczeń
- rozwój mentalny i duchowy
DEFINICJA
KWON - ruchy (techniki) wykonywane rękoma
DO - "stan umysłu" (myślenie zarówno w sensie taktycznym jak i mentalnym; zrozumienie i świadomość)
ZASADY
1. Umiesz to co robisz - jeśli czegoś nie robisz, raczej nie będziesz tego potrafił (talent, o ile go masz, to zaledwie kapitał początkowy) - musisz trenować dokładnie to, co chcesz umieć.
2. Na trening masz ograniczoną ilość czasu i energii (zarówno fizycznej jak i psychicznej) - wykorzystaj je dobrze.Mając na uwadze obie powyższe pamiętaj o doborze ćwiczeń:
- nie wykonuj ćwiczeń przypadkowych: zabierają czas, energię, działają jak wirusy
- szukaj najefektywniejszych rozwiązań: 100 zł to 100 monet jednozłotowych lub jeden banknot
TKD to ćwiczenia fizyczne i medytacja w ruchu. Na TKD składają się 3 rodzaje treningu:
3. Wiedza jest siłą - TAE i KWON to za mało - bez DO (myślenia, zaangażowania, koncentracji, zapamiętania) nie wiele są warte.
4. Nikt nie zrobi tego za Ciebie !
RODZAJE TRENINGU - DROGA DO OPANOWANIA TKD
TKD to ćwiczenia fizyczne i medytacja w ruchu. Na TKD składają się 3 rodzaje treningu:
- trening fizyczny (ogólnorozwojowy) - są to ćwiczenia nie będące technikami Taekwondo (głównie dotyczy to gimnastyki i rozciągania całego ciała oraz wzmacniania brzucha i rąk)
- trening techniczny - w jego skład wchodzą:
1. tradycyjny trening izometryczny (konieczne jest napinanie mięśni wielu partii ciała w końcowej fazie techniki i natychmiastowe rozluźnianie ich po jej zakończeniu, a w układach formalnych zapamiętanie kolejności ruchów, ich kształtu i przeznaczenia)
2. trening technik sportowych
Trening fizyczny i trening techniczny są stosunkowo proste. Łatwo je opanować, ponieważ w trakcie ich wykonywania nikt ci nie przeszkadza - jedyną przeszkodą jesteś ty sam.
- trening taktyczny - oznacza przeniesienie posiadanych umiejętności w praktykę - ich zastosowanie i wykorzystanie. Jest to bardzo trudne i złożone. Przeciwnik za wszelką cenę będzie starał się to uniemożliwić, a różnorodność i mnogość potencjalnych sytuacji oraz typów przeciwnika powodują, że trening ten nigdy nie ma końca i nigdy nie przynosi 100 procentowej gwarancji sukcesu.
Siłą i kwintesencją ETS jest połączenie treningu technicznego z taktycznym.
Komentarze
Prześlij komentarz