Czy szary dobok rzeczywiście był marzeniem gen. Choi Hong Hi ?
Podobnie jak sama nazwa Taekwondo miała odróżniać koreańskie sztuki walki, przede wszystkim od japońskiego karate, tak i strój praktyka TKD miał być rozpoznawalny na pierwszy rzut oka.
Wzór dobok'u został ostatecznie zatwierdzony przez ITF w 1982 roku, lecz prace nad nim trwały już od pewnego czasu (jak wskazano w poprzednim poście logo -"drzewko ITF"- powstało w 1980 roku) i zbiegły się z wprowadzeniem Taekwon-Do ITF do Korei Północnej.
Szary dobok, niespełnione marzenie założyciela Tradycyjnego Taekwon-Do,
generała Choi Honga Hi
Mario Pons SM 8° Dan
Tymczasowy sekretarz ITTAF
To jest prawdziwa historia i historia bardzo krótkotrwałego „kolorowego” munduru ITF z początku lat 80-tych. Przeprowadziliśmy wywiady z czarnymi pasami, mistrzami i uczniami tamtych czasów, poznaliśmy historię, materiał i powody stojące za mundurem. Powód, dla którego nigdy go nie wprowadzono, dokładna liczba zamówień na mundury (i płacone za nie ceny), użyty materiał i powód, dla którego generał Choi przez krótki czas forsował mundur. Na potrzeby tego artykułu, którego napisanie zajęło ponad 3 dekady, przeprowadzono wywiady z ponad 50 osobami!
Dowiedz się, z czego został wykonany dany materiał i skąd pochodzi
- Dowiedz się, jakie znaczenie ma materiał
- Poznaj dokładną ilość wyprodukowanych mundurów (do dystrybucji amerykańskiej) i cenę za sztukę
- Dowiedz się jaki miał być kolor!
- Dowiedz się, dlaczego nigdy nie trwały długo!
- Poznaj prawdziwy powód, dla którego gen. Choi rozważał ten mundur i dlaczego tego nie zrobił!
- Poznaj prawdziwe powody, dla których nigdy nie zostały opublikowane w żadnych publikacjach, poza kilkoma zdjęciami tu i tam.
Jest mało znanym faktem, że w pewnym momencie (wierzcie lub nie) ITF pod dowództwem Choi, Hong-hi, z „silną sugestią” KRLD, chciała i bezskutecznie próbowała dostać się do doboka Taekwon-Do (munduru ), ale od tego czasu odnieśli ograniczony sukces w innych sprawach.
Dokonano tego na początku zaangażowania Korei Północnej w ITF. Niektóre mundury zostały wyprodukowane w Korei Północnej, niewielka część została wyprodukowana w USA z tkaniny „podarowanej” ITF z KRLD, ITF sprzedała je należącemu do Korei, posiadającemu w USA producenta mundurów i sprzętu do sztuk walki. Część mundurów została wykonana w Europie Wschodniej, a bardzo niewielka ilość przez firmę w Europie Zachodniej. Z informacji, które udało mi się uzyskać, wynika, że poza Koreą Północną wyprodukowano mniej niż 1000 mundurów.
Oczywiście te stroje nigdy nie weszły do masowej produkcji i prawie wszystkie były noszone przez Koreańczyków z Północy, którzy zaczęli „eksportować” Taekwon-Do po rozpoczęciu treningów Taekwon-Do kilka lat wcześniej, przez ówczesnego Master Parka, Jung-Tae i Choi, Jung-Hwa (syn założyciela ITF). Wyjątkiem jest to, że kilka mundurów rozdano członkom, którzy pomagali Choi, Hong-hi przy zestawie 15-tomowej encyklopedii Taekwon-Do z 1983 roku. Sallah Sebree, Mike McCormick i kilka innych osób nosiło te mundury podczas sesji zdjęciowej. Jak widać powyżej, dwa zdjęcia, jedyne dwa w jakiejkolwiek „oficjalnej” publikacji ITF, znalazły się w zestawie z 1983 r. 15-tomowego zestawu Encyklopedii (tom 2). Nie zostało to jednak opisane kilka stron później, gdy omawiano umundurowanie. Opisane mundury to te z dekstranem/bawełną, który był wówczas nowszym materiałem na mundury i wkrótce zostały zastąpione mieszanką poli/bawełny, aby zapewnić lepsze noszenie munduru i mniejszą wagę niż wcześniej używane mundury z kaczej bawełny lub zwykłej bawełny.
Problem z tymi mundurami polegał na tym, że w dotyku przypominały czysty poliester, były sztywne i bardzo błyszczące. Materiał wytrzymał wiele nadużyć, ale w niczym nie przypominał mundurów, do których przywykli wszyscy użytkownicy, był to również mniej więcej w tym samym czasie, gdy mundury „zapinane centralnie”, które stały się „mundurami będącymi znakami towarowymi” ITF z zapięciem na rzepy® lub zamek błyskawiczny z przodu.
Mundury nie były wykonane z poliestru, jak niektórzy celowo je przedstawiali, ale raczej z innego syntetycznego włókna zawierającego alkohol poliwinylowy, antracyt i wapień! Alkohol poliwinylowy lub PVA jest szeroko stosowany w takich przedmiotach, jak torby, kit do zabawy, roztwory do kontaktu z oczami i nie tylko, co jest ogromną zaletą… nie wymaga oleju do wytworzenia tego tworzywa sztucznego, podobnie jak większość innych tworzyw sztucznych, które są ogromną przewagę w Korei Północnej, gdzie mają zerowe obszary wydobycia ropy i muszą importować całą swoją ropę, głównie z Chin i Rosji! Oczywiście większość wie, czym jest wapień, jest to skała osadowa, powszechnie dostępna i obfita szczególnie w skalistej Korei Północnej. Drugim „składnikiem” jest antracyt! Ci, którzy mieszkają w mojej okolicy, dobrze wiedzą, co to jest….potocznie nazywa się go węglem! To kolejny minerał łatwo dostępny w Korei Północnej. Słyną z wykorzystywania niewolniczej siły roboczej do pracy w kopalniach węgla. Te mundury też miały być w kolorze jasnoniebieskim, a nie szarym, ale w procesie barwienia i użytego materiału…..zszarzały!
Vinalon to tkanina wykonana z PVA, wapienia i węgla! Został on opracowany, gdy Korea (północna i południowa) była jedną z nich i znajdowała się pod kontrolą Cesarstwa Japońskiego w 1939 r., po tym jak niektórzy koreańscy i japońscy naukowcy dowiedzieli się o syntetycznej tkaninie zwanej nylonem. Vinalon jest szeroko stosowany w Korei Północnej, ponieważ może być produkowany lokalnie (w kraju) bez żadnych importowanych materiałów. Tkanina ta narodziła się dopiero po wojnie koreańskiej i wraz z naciskiem filozofii Dżucze zakładającej „samowystarczalność w przedsięwzięciach gospodarczych” po 1955 r., kiedy Kim Il-sung po raz pierwszy wspomniał o tym, co stanie się ideologią Dżucze.
Dziś ITTAF pod dowództwem Mistrza Mario Ponsa „przywraca” te szare mundury, jednak materiał jest inny, ponieważ producent ma siedzibę w Hiszpanii i zgodnie ze swoim katalogiem używa mieszanki składającej się w 65% z poliestru i w 35% z bawełny, który jest obecnie standardowym materiałem używanym w konstrukcji mundurów do taekwon-do / sztuk walki.
Mistrz Pons twierdzi, że mundur, jaki chciał gen. Choi, był jasnoszary, jednak nie jest to prawdą. Choć wyprodukowany mundur był jasnoszary, miał być jasnoniebieski! W procesie barwienia mundur ze względu na materiał stał się jasnoszary, a nie jasnoniebieski. Kolor niebieski miał odpowiadać błękitowi ONZ (ale nieco jaśniejszy), ponieważ Choi uważał, że niebieski jest kolorem pokoju i harmonii, a także jest i był używany przez znaczną większość krajów, co ciekawe kolor niebieski był używany na sztandarach Oh Do Kwan, naszywce 29 Dywizji Piechoty i oczywiście większość z Was też wie, że Chung Do Kwan oznacza „Szkołę Błękitnej Fali”. I jak każdy, kto znał gen. Symbolizm jest głównym składnikiem ich sposobu myślenia, Choi i każdego Koreańczyka jego pokolenia!
W swojej autobiografii również nigdy nie wspomniał o tym szarym mundurze ani w długim wywiadzie dla GM Kimma He-younga w Taekwondo Times w 2000 roku, przed śmiercią. Nigdy też nie wspomniano o nim w oficjalnych magazynach ITF ani w żadnych innych oficjalnych publikacjach, z wyjątkiem dwóch zdjęć w wersji z 1983 roku.
Jednak gen. Choi wielokrotnie powtarzał i w prasie, że mundur nie jest potrzebny
sam nie był znany z tego, że podczas nauczania zwykle nosił mundur. Zwykle nosił często zapinaną na guziki koszulę z długim rękawem, krawat, spodnie (ciemne) i zazwyczaj lekkie skarpetki oraz skórzane buty. Dlaczego więc szary mundur? Jest to świetne „narzędzie marketingowe” służące celom ITTAF, a wiele szkół Hapkido, w tym Doju-nim Ji, Han-Jae z Sin Moo Hapkido i HKA, również używa szarego munduru, jednakże mundurek nie zapewnia jesteś uczniem, instruktorem lub mistrzem Taekwon-Do! Bardzo niewiele oryginalnych mundurów jest w ogóle dostępnych, kilku członków Kido Kwan i Kido Kwan Discussion Forum wskazało, że mają lub mieli takie mundury, nie widziałem żadnego od co najmniej 1990 r., a jedyne pozostałości to te kilka zdjęć, które wciąż są są w obiegu lub w 15 tomach i książkach skróconych. Ciekawa uwaga na marginesie Century Martial Arts z siedzibą w Oklahoma City w stanie Oklahoma w USA zaczęło sprzedawać tradycyjne szare mundury około 1988 roku i zaprzestało ich w latach 1992-94. Miałem jeden z tych mundurów wagi średniej, ponieważ były idealne do pracy na zewnątrz bez strachu plam z trawy itp.
Wielka Mistrzyni Gwen F. Hall (9 Dan ), która zabrała/po raz pierwszy uczyła Taekwon-Do w Panamie (stacjonowała w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych w Panamie) i otrzymała od gen. Choi dwa mundury podczas szerzenia Taekwon-Do w Środkowej America nie mogła zbyt dobrze używać mundurów w tak gorącym i wilgotnym klimacie, standardowe mundury znacznie lepiej odprowadzały pot i wysuszały, co było kolejną wadą munduru, więc przekazała swoje przemyślenia na ten temat również ITF.
Podsumowując, szare mundury ITF nigdy się nie przyjęły, nie przyjęły się, ponieważ były bardzo niepraktyczne i bardzo niewygodne, a przy wzlotach i odpływach gospodarki Korei Północnej nigdy nie byłyby w stanie dotrzymać kroku podaż i popyt. Posiadanie tylko jednego dostawcy nie leżało także w najlepszym interesie ITF. Mimo to prawie wszystkie ITF-y od tego czasu nalegały na jednego dostawcę, zwłaszcza Chang Ung ITF, promując wyłącznie markę mundurów SaSung, a ITF Wielkiego Mistrza Pabla Trajtenberga wydaje się promować markę Top Pro. Posiadanie tylko jednego źródła nie jest zbyt „demokratyczne”. Udowodniono, że gdy wymagasz, aby wszyscy korzystali z jednego źródła sprzętu, nie tylko napotkasz problemy produkcyjne, ale wszyscy w każdym kraju/lokale będą płacić inną cenę za te same mundury. Istnieją cła/podatki i opłaty za wysyłkę, które również mogą zawyżać ceny i sprawić, że będą one bardzo niepraktyczne.
Zaletą jest to, że produkt byłby/powinien być spójny, tak jak obecnie, na każdej imprezie Taekwon-Do można mieć 20 lub więcej inaczej skonstruowanych i wykonanych strojów. Niektóre mogą być wykonane metodą sitodruku, 100% bawełny lub 65% poliestru, z haftowanymi logo, a inne mogą mieć napisy winylowe zamiast sitodruku itp.
Chciałbym podziękować następującym osobom, które przekazały niektóre informacje zawarte w niniejszym dokumencie; niektóre osoby, z którymi przeprowadzono wywiady, prosiły o zachowanie anonimowości. Wiele osób dostarczyło informacji do tego artykułu; jeśli jakiekolwiek pominięcia wynikają z błędu, prosimy o kontakt z autorem , jeśli jakiekolwiek informacje zostały pominięte!
Wielki Mistrz Nam, Tae-hi (obecnie nie żyje)
Arcymistrz Park, Jong-soo (obecnie nie żyje)
Wielki Mistrz Salleh Sebree (obecnie nie żyje)
Arcymistrz CK Choi
Wielki Mistrz Park, Jong-ki
Wielki Mistrz Kim, Suk-jun
Wielki Mistrz Chung, Kwang-Duk
Roberta Walsona
Wielki Mistrz Gwen F. Hall
Wielki Mistrz Mack Newton
Jerzy Witalij
Michaela McCormicka
I WIELE WIĘCEJ!
Ten artykuł ma charakter informacyjny i historyczny. To nie jest artykuł, w którym stwierdza się, że jeden mundur lub jeden producent mundurów jest lepszy lub gorszy od innych. Chociaż nigdy nie chciałbym nosić mundurów Vanolin/Juche Fibre, mimo że mam kilka garniturów szytych na miarę z tego samego materiału.
Reżyser – Kido Kwan
Tutaj jest więcej informacji na ten skądinąd ciekawy temat... http://www.kidokwan.org/grant8thdan/juche-fiber/
OdpowiedzUsuń