Organizacje Taekwondo o zasięgu międzynarodowym i ogólnoświatowym - "przedłużenie" organizacji działających w Polsce

7 marca tego roku zmieściłem post: "Czy wiecie... jakie federacje TKD działają na terenie Polski ?".

Spróbujmy sprawdzić, z jakimi organizacjami międzynarodowymi są powiązane te działające na terenie Polski.

Sprawa jest prosta w odniesieniu do wersji olimpijskiej - na świecie jest jedna organizacja: World Taekwondo - WT (dawniej WTF) i w Polsce reprezentuje ją  Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego.

Bardziej skomplikowane jest odtworzenie powiązań pozostałych 7 organizacji, wywodzących się z Taekwon-Do ITF oraz Taekwon-Do GTF.

Żeby to lepiej zrozumieć trzeba pokrótce prześledzić najnowszą historię ITF:

Do 2001 roku wszystko było stosunkowo proste - istniała jedna organizacja Taekwon-Do ITF, na czele której stał jej twórca gen. Choi Hong Hi. Od 2001 roku, a tym bardziej po śmierci gen. Choi Hong Hi, status tej organizacji tak bardzo się skomplikował, że wielu osobom trudno się zorientować, o co w tym wszystkim chodzi ? 

Ile ITF istnieje obecnie ? Które spośród nich organizują własne mistrzostwa świata ? 

Wszystkie najważniejsze używają tej samej nazwy, podobnych logo, powołują się na gen, Choi Hong Hi, wspólne tradycje i wartości, a dwie spośród nich próbują się odróżnić dodając HQ Korea. 

Prześledźmy najważniejsze fakty:

International Taekwon-Do Federation - ITF (Międzynarodowa Federacja Taekwon-Do):

- utworzona została 22 marca 1966 roku w Seulu Korei Południowej

- w styczniu 1972 roku siedziba przeniesiona została do Toronto w Kanadzie

- w 1980 roku wersja ITF wprowadzona została do Korei Północnej

- w 1985 roku siedziba przeniesiona została do Wiednia w Austrii

- w 1990 roku Park Jung Tae odłączył się od ITF i utworzył własną, bliźniaczą wersję Taekwon-Do pod szyldem Global Taekwon-Do Federation - GTF (w Polsce 3 spośród 8 aktualnie działających organizacji powstało na na bazie GTF)

- perturbacje rozpoczęły się w 2001 roku: gen. Choi Hong Hi, decyzją kongresu, nie został wybrany na Prezydenta ITF !!! (cytując: Kongres ITF zdecydowaną większością głosów wybrał na Prezydenta ITF Choi Jung Hwa)

- ITF (Korea Północna) - gen. Choi Hong Hi tak bardzo związał się z Koreą Północną, że nie zaaprobował decyzji kongresu i sukcesji swojego syna ! Przed śmiercią w czerwcu 2002 roku gen. Choi Hong Hi wskazał swojego następcę z Korei Północnej - pod przewodnictwem reprezentantów tego państwa ITF, nadal z siedzibą w Austrii, kontynuuje swoją działalność: https://online.taekwondo-itf.com/en oraz https://www.itf-tkd.org/ (zobaczcie główny facebook, FB ITF TV oraz kanał YouTube)

W Polsce reprezentowana przez Ogólnopolską Organizację Taekwon-Do ITF (Lublin)


- ITF (Hiszpania) - wielu mistrzów niekoreańskiego pochodzenia (mogła to być "mniejszość", która w 2001 roku pozostała wierna gen. Choi Hong Hi i nie zagłosowała na Choi Jung Hwa) sprzeciwiło się supremacji Korei Północnej i wątpliwym pod względem formalnym i prawnym poczynaniom, w rezultacie czego w 2002 roku, powstała kolejna ITF z siedzibą w Hiszpanii: (stary adres https://www.taekwondoitf.org/) aktualny: https://itftkd.sport/ (zobaczcie facebook oraz kanał YouTube a także Best Videos - ITF TV)

W Polsce reprezentowana  przez Polski Związek Taekwon-Do (Lublin)


- ITF (Choi Jung Hwa) - wybrany oficjalnie na Prezydenta ITF w 2001 roku, syn gen. Choi Hong Hi, i podobno w reakcji na to wyrzucony przez ojca z oryginalnego ITF, nie zamierzał podporządkować się Korei Północnej, ani mistrzom niekoreańskiego pochodzenia, w 2002 roku stworzył własną, trzecią ITF, z siedzibą najpierw w Kanadzie a później w Wielkiej Brytanii: https://www.itf-administration.com/ (zobaczcie facebook) oraz https://itfsports.org/, fb Itf Sports and Events i kanał YouTube itf sports

Dodatkowym organem reprezentującym jego organizację w Korei Południowej: http://koritf.org/  (zobaczcie facebook)

W Polsce reprezentowana przez Polskie Zrzeszenie Taekwon-Do ITF, które jest zarejestrowane właściwie - jako związek krajowy, natomiast Związek Taekwon-Do ITF Poland (zarejestrowany w KRS w 2018 roku jako Polskie Zrzeszenie Taekwondo ITF) zarejestrowany jest w światowej federacji jako klub.


- ITF (Korea Południowa) - w 2014 roku powstała kolejna ITF z siedzibą w Korei Południowej (z zamieszczonego poniżej schematu wynika, że oddzieliła się ona od Choi Jung Hwa, a bardziej konkretnie od oddziału koreańskiego): https://itfofficial.org/ (zobaczcie facebook oraz stary kanał YouTube a także nowy kanał YouTube)

W Polsce reprezentuje ją Polskie Stowarzyszenie Taekwon-Do (Wrocław), które w innych miejscach na swojej stronie nazywa się Polskim Zrzeszeniem Taekwon-Do (?)





Pozostałe 2 organizacje (wywodzące się z GTF) działające aktualnie w Polsce:

Polska Unia Taekwon-Do oraz GPFT - Grupa Polska Federacja Taekwon-Do wskazują na kilka, lub wiele podmiotów, z którymi są powiązani m.in. TAGB


Zobaczcie alfabetyczną "Listę stowarzyszeń Taekwondo" 

na Taekwondo Wiki

 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mój program "Taekwondo Stretching" (cz. 1): Wprowadzenie i Zestaw 1

Jeszcze dwie książki w języku polskim na temat Taekwondo