30 lat życia, 27 lat Taekwondo: Daria Ćwiklińska-Fabrycka, kompletna Mistrzyni Tae Kwon Do
Całe życie Darii, odkąd sięga ona pamięcią, nierozerwalnie związane jest z Taekwondo. Będąc jej ojcem, trenerem i choreografem, jestem przekonany, że Daria i jej Taekwondo to temat, który mógłby wypełnić całego bloga, lub stać się kanwą innej obszernej formy wspomnień i refleksji. Przez 30 lat przeżyliśmy wspólnie wiele dobrych i wspaniałych momentów, ale także, jak to w życiu bywa, trochę chwil trudnych, bardzo trudnych, a nawet kilka dramatycznych. Ten post (oraz dodanie do tego bloga zakładki: DARIA, obejmującej wszystkie posty, w których się pojawiła - aktualnie jest ich 36) jest moim prezentem dla Darii z okazji jej urodzin.
Oficjalna strona-blog: Bydgoski Klub Taekwondo
Facebook: Bydgoski Klub Taekwondo
Kanał YouTube: Bydgoski Klub Taekwondo
Kanał YouTube: Daria TKD
Facebook: Polish Martial Arts Girls
DARIA
Już od jej najmłodszych lat wielokrotnie słyszeliśmy tę samą opinię jako reakcję na umiejętności Darii: "Ona ma to w genach". Nigdy nie zgadzaliśmy się z takim uproszczeniem, o ile miało ono być spostrzeżeniem kwitującym temat i oznaczającym: "samo jej to przychodzi". W naszych rodzinach, mojej i mojej żony, nikt nie uprawiał sportu, za wyjątkiem mnie i mojego dziadka ze strony ojca (urodzonego w 1896 roku zawodowego przedwojennego oficera), a to chyba jednak trochę zbyt mało, aby mówić o genetycznym dziedzictwie i pochodzeniu z usportowionych rodzin.
Prawda jest taka, że talent jaki rzeczywiście Daria posiada, jest tylko niewielką składową tego, co udało jej się w Tae Kwon Do osiągnąć (regularnie w grupach początkujących widuję małe dzieci z potencjałem, który jest zaprzepaszczany z powodu braku zaangażowania). W naszym przypadku, dzięki dobrej relacji, udało się przy stałym wsparciu ze strony mojej żony, a ich mamy, wciągnąć dzieci w to, co robił tata. Taekwondo stało się dla nas przede wszystkim formą wspólnego spędzania wolnego czasu i zabawy.
Dzieci widząc swojego tatę regularnie ćwiczącego w domu i codziennie jadącego na salę do pracy, nie tylko naśladowały go, ale także uczestniczyły w treningach, zawodach i szkoleniach niemal od urodzenia - na taśmie video z seminarium z gen. Choi Hong Hi w Warszawie w 1995 roku, w pewnym momencie można usłyszeć dochodzący z korytarza głos 2-letniej Darii.
Zawsze hołdowałem zasadzie: Jeśli coś robisz, rób to najlepiej jak potrafisz. Ta zasada oraz indywidualne cechy Darii - jej solidność, zdyscyplinowanie, koncentracja, wytrwałość, odwaga i konsekwencja - wraz z pozytywnymi skojarzeniami jakie budziło w niej Taekwondo, spowodowały, że stało się ono jej "drogą życia".
Być może praktyka Taekwondo spowodowała, że nasze dzieci zawsze były zdyscyplinowane, a ich praca poza salą treningową jest dostrzegana i wyróżniana. W 2013 roku na skutek zabiegów i starań Mistrza Soo Kwang Lee, Daria dostała powołanie do wojskowej kadry narodowej na Militarne Mistrzostwa Świata w USA i miała dołączyć na stałe do 3-osobowej wojskowej drużyny kobiet prowadzonej przez Mistrza. Okazało się jednak, że aby stało się to możliwe, w myśl obowiązujących przepisów, Daria musi najpierw ukończyć regularne 4-miesięczne szkolenie wojskowe. Trafiła do Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, które ukończyła ze specjalizacją: saper... lecz zanim to nastąpiło, odbyła się uroczysta przysięga, a Daria znalazła się w grupie 7 (spośród 287) wyróżnionych żołnierzy - w ten sposób ja i moja żona znaleźliśmy się na trybunie honorowej obok najwyższych dowódców i Wojewody Dolnośląskiego.
Kanał YouTube: CSWInż.Wrocław - 01.02.2013 - Przysięga wojskowa we wrocławskim Centum (Daria i my-rodzice pojawiamy się od 3:48 do 4:02 i 4:14 wyróżnieni żołnierze odmaszerowują)
Zgodnie z Rozkazem Komendanta Centrum, za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych oraz wysokie wyniki w szkoleniu i dyscyplinie, listem gratulacyjnym wyróżnieni zostali:
- szeregowy elew Arkadiusz WYGRYZ
- szeregowy elew Daria ĆWIKLIŃSKA
- szeregowy elew Jakub GRODOWSKI
- szeregowy elew Anna PIOTRKOWICZ
- szeregowy elew Łukasz JARANOWSKI
- szeregowy elew Grzegorz JACEK
- szeregowy elew Tomasz JANKOWSKI
Cała szóstka wystąpiła przed front szyku, gdzie w obecności swoich rodziców, odebrała wymienione wyróżnienie.
Powyższy fragment pochodzi ze strony: https://archiwum-cswiich.wp.mil.pl/pl/232_621.html a w galerii: https://archiwum-cswiich.wp.mil.pl/pl/48_182.html znaleźć można Darię na 2 zdjęciach:
a zdjęcie ze mną widocznie się podobało, gdyż opublikowano je na kilku oficjalnych portalach.
Daria do dnia dzisiejszego potrafi podać nr swojego karabinu :)
Daria Ćwiklińska od roku 2018 nazywa się: Daria Ćwiklińska-Fabrycka
Wiek startowy, pozwalający na udział w Mistrzostwach Polski, osiągnęła w roku 2007. Na przestrzeni lat 2007-2019 Daria zdobyła 16 tytułów Mistrzyni Polski w Taekwondo Olimpijskim WTF (WT) we wszystkich (!) możliwych konkurencjach: wielobój (kadetka 2007), walka, układy indywidualnie, układy-pary mieszane (K+M) oraz układy drużynowe.
23 kwietnia 2022 roku Daria Ćwiklińska-Fabrycka zdobyła swój 17-ty tytuł Mistrzyni Polski Tae Kwon Do (celowo stosuję tradycyjną, rozdzielną pisownię, gdyż wyniki Darii obecnie dotyczą obu odmian TKD), tym razem debiutując w Taekwon-Do ITF (w listopadzie tego samego roku potwierdziła swoją pozycję zdobywając złoto w Pucharze Polski ITF).
W latach 2007-2011, będąc nieprzerwanie członkiem kadry narodowej, zarówno w konkurencji walki jak i układów, brała udział w zawodach rozgrywanych:
w Austrii (Innsbruck), Czechach (Praga), na Węgrzech (Budapeszt), w Niemczech (Hamburg), w Holandii (Eindhoven), w Belgii, na Białorusi (Mińsk), we Francji (Paryż), w Meksyku (Tijuana), w Portugalii (Portimao) i we Włoszech (Genua) przy czym w niektórych miejscach bywała kilkukrotnie np. Austria, Niemcy, Holandia.
Toczyła walki z zawodniczkami z Izraela, Czech, Cypru, Niemiec, Białorusi, Holandii, USA, Litwy, Meksyku, Hiszpanii, Tajwanu, Tunezji, Korei i Rosji (zdarzało się, że z reprezentantkami tych samych krajów walczyła więcej niż raz np. USA, i nie były to te same zawodniczki).
W ten sposób Taekwondo stało się również przygodą :
Wiele dokonań Darii w polskim Tae Kwon Do najprawdopodobniej można by zaliczyć do kategorii rekordów:
- posiada stopień 4 DAN Taekwondo WT (WTF) oraz 1 DAN Taekwon-Do ITF w organizacji Choi Jung Hwa (syna uznawanego za twórcę Tae Kwon Do gen. Choi Hong Hi)
- była członkinią kadry narodowej w Taekwondo Olimpijskim WTF (WT) zarówno jako zawodniczka Kyorugi (walka) oraz jako zawodniczka Poomsae (układy)
- dwukrotnie: w roku 2009 i 2010 była jednocześnie indywidualną Mistrzynią Polski w Poomsae oraz w Kyorugi (walka)
- regularnie trenowała w grupach dzieci (6-8 lat) od 3 roku życia
- w roku 2001, w wieku 8 lat, zdobyła stopień 1 POOM, stając się najmłodszym czarnym pasem w polskim Taekwondo WTF - w trakcie egzaminu rozbiła pięścią drewnianą deskę i popisała się znajomością 8 układów Taegeuk (tuż po egzaminie nauczyła się Poomsae Koryo)
- w tym samym, 2001 roku, zaprezentowała Taegeuk Pal Jang w "Podręczniku Taekwondo"
- kiedy tylko osiągnęła wiek startowy, w 2007 roku, po zdobyciu 1-go miejsca w turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw Polski, zdobyła swój pierwszy tytuł Mistrzyni Polski oraz srebrny medal w czeskiej Pradze na turnieju Czech Open i powołana została do kadry narodowej
- jako pierwsza polska kadetka, i jedyna dziewczyna w składzie reprezentacji, pojechała na Mistrzostwa Europy w Budapeszcie w konkurencji walki, gdzie zajęła w swojej kategorii 5 miejsce
- jako pierwsza Polka 2-krotnie reprezentowała nasz kraj na Mistrzostwach Europy Poomsae (2009-Portugalia oraz 2011-Włochy, gdzie zajęła 12 miejsce, będące najlepszym do tamtej pory polskim wynikiem)
- w 2009 roku jako (najprawdopodobniej) pierwsza Polka zdobyła medal w konkurencji walki na Dutch Open, jednym z najbardziej prestiżowych turniejów na świecie, szczycącym się tradycją, popularnością i znakomitą obsadą - Daria udowodniła jednocześnie swoje wszechstronne umiejętności i przygotowanie, rozgrywając kolejne walki za pomocą różnej taktyki:
1. reprezentantkę gospodarzy-Holenderkę znokautowała kopnięciem w głowę - Dollyo Chagi z "podjazdem" na nodze podporowej
2. niemiecką kadrowiczkę, która odważnie parła do przodu we frontalnym ustawieniu, Daria systematycznie stopowała, dającym punkty w systemie elektronicznym, Yop Chagi w korpus (Daria wychodziła już do kolejnej walki, gdy ta dziewczyna jeszcze płakała pod ścianą)
3. reprezentantkę Meksyku, po wyrównanej walce, trafiła w głowę "złotym punktem" Naeryo Chagi
4. (w walce o finał) reprezentantkę USA dwukrotnie przechwyciła trafiając w głowę kopnięciem obrotowym Dwihurigi
Nie było wówczas elektroniki "na głowę" i niestety sędziowie nie zaliczyli tych trafień - Amerykanka raz musnęła Darię i to dało jej zwycięstwo 2:0
wyjaśnienie ? : na wprost mnie, na przeciwnym trenerskim krzesełku, siedział Jean Lopez
najstarszy z 4-ga rodzeństwa. Sam był Wicemistrzem Świata, ale sławę zdobył jako trener trójki swojego rodzeństwa. Wszyscy oni zostali mistrzami świata i medalistami olimpijskimi (rekord należy do Stevena: 5-krotny Mistrz Świata i 3-krotny medalista olimpijski; 2 razy złoto i raz brąz) - szkoda, że tak wspaniałe kariery w 2017 roku przyćmione zostały atmosferą skandalu.- w 2010 roku jako pierwsza i jedyna reprezentantka Polski wzięła udział w eliminacjach do I Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich
- jako pierwsza i jedyna do tej pory kobieta-reprezentantka sztuk walki dotarła do półfinału programu TVN "MAM TALENT"
więcej:- członkini Kadry Narodowej w konkurencji kyorugi (walka) i poomsae (układy techniczne) nieprzerwanie w latach 2007-2011
- Mistrzyni Polski kadetów 2007 poomsae i kyorugi
- Srebrny medal, Wicemistrzyni Czech Open 2007, kyorugi
- 5. miejsce na Mistrzostwach Europy kadetów 2007, kyorugi
- brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów w walce 2008
- srebrny medal, Wicemistrzyni Mistrzostw Polski Juniorów Poomsae 2008
- złoty medal na międzynarodowym turnieju Warsaw Cup 2008, kyorugi
- Mistrzyni Polski Juniorów w walce 2009
- Mistrzyni Polski Poomsae 2009
- uczestniczka Mistrzostw Europy Poomsae 2009
- brązowy medal na międzynarodowym turnieju klasy A Dutch Open 2009, kyorugi
- złoty medal na zawodach międzynarodowych w Mińsku 2009, kyorugi
- Mistrzyni Polski Juniorów w walce 2010
- Mistrzyni Polski Poomase indywidualnie 2010
- Mistrzyni Polski Poomase w parze 2010
- uczestniczka Mistrzostw Świata Juniorów w walce 2010
- uczestniczka Turnieju Kwalifikacyjnego do I Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich 2010, kyorugi
- brązowy medal na międzynarodowym turnieju klasy A Belgian Open 2010, kyorugi
- Mistrzyni Polski Poomsae indywidualnie 2011
- Mistrzyni Polski Poomsae w parze 2011
- Mistrzyni Polski Poomsae w drużynie 2011
- 12. miejsce indywidualnie na ME Poomsae 2011
- Mistrzyni Polski Poomsae indywidualnie w kategorii młodzieżowiec kobiet 2012
- tytuł Najlepszego Technika w kategorii kobiet IV Technicznych Mistrzostw Polski 2012
- brązowy medal Mistrzostw Polski w Poomsae w drużynie 2012
- Wicemistrzyni Młodzieżowych Mistrzostw Polski w walce 2012
- złoty medal w drużynie - Puchar Polski Poomsae 2013
- srebrny medal indywidualnie - Puchar Polski Poomsae 2013
- srebrny medal w parze - Puchar Polski Poomsae 2013
- Mistrzyni Polski Poomsae w drużynie 2013
- Wicemistrzyni Polski Poomsae indywidualnie w kategorii młodzieżowiec 2013
- Wicemistrzyni Polski Poomsae w Parze 2013
- brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski 2013, kyorugi
- Mistrzyni Polski Poomsae indywidualnie w kategorii młodzieżowiec 2014
- Wicemistrzyni Polski Poomsae w Parze 2014
- Wicemistrzyni Polski Poomsae indywidualnie w kategorii Senior 1 Kobiet 2015
- brązowy medal Mistrzostw Polski Poomsae w Parze 2015
- Mistrzyni Polski Poomsae w parze 2017
- Wicemistrzyni Polski Poomsae indywidualnie w kategorii Senior 1 Kobiet 2017
- złoty medal indywidualnie - Puchar Polski Poomsae 2018
- złoty medal w parze - Puchar Polski Poomsae 2018
- Mistrzyni Polski Poomsae indywidualnie w kategorii Senior 1 Kobiet 2018
- Mistrzyni Polski Poomsae w parze 2018
- Mistrzyni Polski Poomsae indywidualnie w kategorii Senior 1 Kobiet 2019
- Mistrzyni Polski indywidualnie w układach Taekwon-Do ITF 2022 (kwiecień)
- złoty medal Pucharu Polski indywidualnie w układach Taekwon-Do ITF 2022 (listopad)
Daria pojawiała się również w mediach. Oprócz wymieniania jej przy okazji sukcesów sportowych i występu w TVN, dłuższe wywiady z Darią zamieściły "Angora" i "Express Bydgoski". Kilkukrotnie pojawiła się także w TVP3.
Około połowy poprzedniej dekady Daria ponownie dostała powołanie do kadry narodowej Poomsae Taekwondo Olimpijskiego, lecz nie chciała już z tego skorzystać.
Daria jest mistrzynią wszechstronną i jako trenerka potrafi tę wszechstronność przekazać swoim wychowankom-zawodniczkom, co przekłada się na ich wyniki sportowe: w 2022 roku Oliwia Krukurka została podwójną Mistrzynią Polski: w układach i skokach, natomiast Barbara Repeczko zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w konkurencji walki. Obie dziewczyny potwierdziły swoją pozycję zdobywając złote medale w tych samych konkurencjach pół roku później w Pucharze Polski.
W ubiegłym tygodniu obserwując Darię wykonującą zadawane przeze mnie kombinacje powiedziałem: "Daria, w ogóle nie widać po Tobie upływu czasu !". "Dzięki !" - usłyszałem w odpowiedzi.
Jak zakończyć, w jednym artykule, podsumowanie 27 lat zaangażowania Darii w Tae Kwon Do ? Przychodzi mi do głowy tylko jedno:
Daria dwukrotnie trenowała w Berlinie z Grandmasterem Kang Jong Kil - raz w jego szkole, i ponownie w szkole Mistrza Pyo Rak Sun. Kang Jong Kil to budzący mój szacunek wybitny mistrz, Koreańczyk trenujący Taekwondo przez całe życie (od 5 roku życia) i zachowujący zadziwiającą sprawność fizyczną pomimo upływu lat - a oprócz tego 9 Dan i Mistrz Świata z 1980 roku. Widział w Taekwondo chyba wszystko. Po drugim spotkaniu, w trakcie którego sparował z Darią, podszedł do mnie i wskazując na Darię, powiedział jedno słowo: "BEAUTIFUL !" i oczywiście nie chodziło w tym momencie o urodę Darii, lecz o jej Tae Kwon Do.
Jako trener, rodzic i świadek jej treningów, startów oraz wszystkich innych występów, podpisuję się pod opinią Kang Jong Kil'a.
Komentarze
Prześlij komentarz