ALLin1: Taekwon-Do ITF - hybryda Karate, Kung-Fu i Kickboxingu

Południowokoreański generał Choi Hong Hi pragnął stworzyć i podarować światu koreańską sztukę walki przewyższającą swoją jakością i atrakcyjnością wszystkie inne odmiany (ze szczególnym uwzględnieniem Karate). Tworząc własną wersję sięgnął po to co najlepsze i - nie ukrywajmy - to, co było najbardziej modne w tamtym czasie. Tzw. "tradycyjna technika", a dokładniej mówiąc: "ta stworzona przez gen. Choi Hong Hi" (pracę nad ostatecznym kształtem Tk-D ukończył ok. roku 1980) zawarta została w układach TUL i to one są najbardziej charakterystycznym (poza strojem z obszyciami) elementem Taekwon-Do. 


Od Kung-Fu do Karate w jednym ruchu:

Obecnie niewiele osób zna i przestrzega zasadę ciągłego ruchu wstecznego. Jeżeli technice zabraknie rozluźnienia i płynności w fazie wyprowadzenia (fala i "zamach") to niestety Tk-D zacznie przypominać Karate, a to ostatnia rzecz jakiej życzyłby sobie gen. Choi Hong Hi.

Aby w trakcie TUL wykonać kolejną technikę, najpierw musimy osiągnąć punk "0" (przypominający Narani Sogi) tzn. zbliżyć nogi i unieść ciało do podwyższonej, stosunkowo naturalnej i zrelaksowanej postawy (80% wyrostu nóg tj. 20% ugięcia kolan) i dopiero wtedy rozpocząć wyprowadzenie techniki (blok, uderzenie): najpierw ruch wsteczny (tzw. "zamach"), który jednak nie może w najdalszej fazie zatrzymać się przed zmianą kierunku ruchu. Technika musi być poprowadzona ruchem delikatnie okrężnym - najpierw wstecz, a następnie do celu - w sposób ciągły. To w połączeniu z rozluźnieniem przypomina podstawy chińskiego Kung Fu.

Kiedy ręce wykonują ruch wsteczny, noga już zaczyna zmierzać do kolejnej postawy. W momencie "osadzenia" niskiej postawy, ręce doganiają nogi i wszystkie kończyny kończą ruch jednocześnie, a mięśnie napinają się (najczęściej ruch wspomagany jest skrętem bioder i tułowia), co przypomina Karate.

Tak więc: na końcu technika w obniżonej postawie połączonej z napięciem mięśni jest bliska Karate, ale w środku ruchu, w fazie wyprowadzenia, mięśnie są rozluźnione, a zgodnie z zasadą ruchu wstecznego i - przede wszystkim - ciągłego, wykonujemy opływową fazę wyprowadzenia przypominającą Kung-Fu.


A Kickboxing ?

To chyba nie wymaga wyjaśnień - walka sportowa Taekwon-Do raczej nie budzi kojarzeń z tradycyjnymi ruchami opisanymi powyżej. 

Głównym wyróżnikiem wersji ITF stało się sunięcie na jednej nodze połączone z tupnięciami Yop Chagi drugą nogą, oraz uderzenia rękoma w podskoku.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mój program "Taekwondo Stretching" (cz. 1): Wprowadzenie i Zestaw 1

Jeszcze dwie książki w języku polskim na temat Taekwondo