Wszyscy Przezydenci wszystkich ITF

Do 2001 roku ITF miał jednego Prezydenta: Choi Hong Hi. 
Kolejnym, i jedynym, Prezydentem ITF, który pełni tę funkcję od śmierci Choi Hong Hi do dnia dzisiejszego jest Choi Jung Hwa ! tzn. że po rozpadzie tylko jedna organizacja, ta na której czele Choi Jung Hwa, nie wymieniła Prezydenta.

źródło: https://www.kidokwan.org/itf-president/(tłumaczenie automatyczne):
Nie powinien mieć wątpliwości, że generał Choi Hong-Hi jest głównym założycielem oryginalnego Taekwon-Do. Bez niego po prostu nie byłoby Taekwon-Do. W istocie żadnej innej osoby nie można nawet uznać za założyciela. Chociaż ta kluczowa i ważna postać w historii i rozwoju Taekwon-Do dała światu wiele wspaniałych darów poprzez swój wspaniały wkład, być może jednym z jego najlepszych dzieł była Międzynarodowa Federacja Taekwon-Do (ITF). 
Założył ITF w Seulu 22 marca 1966 roku. Był to pierwszy raz w historii, kiedy Korea była siedzibą główną jakiejkolwiek organizacji międzynarodowej. W istocie zapoczątkowało to lub symbolizowało imprezę coming-outową w Korei!

ITF kontynuowała globalne rozpowszechnianie Taekwon-Do, które generał Choi rozpoczął w Armii Republiki (południowej) Korei (ROK) w 1959 roku. ITF rozrosła się i miała reprezentacje w ponad 100 krajach na całym świecie. Oczywiście w miarę jak generał Choi nasilał swoją otwartą krytykę dyktatury w Korei Południowej, jego władza i wpływy osłabły. W końcu cywilny ruch Taekwondo coraz bardziej go marginalizował. Położyli nacisk na aspekt sportowy, którym wówczas kierował potężny i utalentowany polityk, dr Kim Un-Yong. Tak więc w 1972 r., u szczytu brutalności reżimu dyktatorskiego w Parku, generał Choi uciekł dla własnego bezpieczeństwa i rozpoczął życie na wygnaniu. Zamieszkał w Toronto w Kanadzie i tam przeniósł Centralę ITF.

Przez lata generał Choi zastanawiał się, kto zastąpi go na stanowisku prezydenta ITF. Niektóre wcześniejsze możliwości dotyczyły Wielkiego Mistrza Ro Byung-Jika, który pełnił funkcję Wiceprezydenta ITF. Inne późniejsze możliwości, o których pomyślał, to Wielki Mistrz Jhoon Rhee, członek-założyciel ITF i Wielki Mistrz Park Jong-Soo, oryginalny pionier Taekwon-Do i ukochany uczeń Generała Choi. Później rozważał także Wielkiego Mistrza Kanga Suh-Chonga, który był także wiceprezesem ITF aż do wczesnych lat 80-tych. Oczywiście opcje się skurczyły, ponieważ przedstawiano go jako walczącego przeciwko Korei i wielu opuściło ITF.

Gdy nasilił się jego głos sprzeciwu, w naturalny sposób doprowadziło to do tego, że wielu jego lojalnych członków go opuściło. Jednakże generał Choi nie był przeciwny Korei ani jej narodowi. Był rzeczywiście wielkim koreańskim patriotą, który całe życie pracował, aby zjednoczyć swoją ukochaną ojczyznę. Nie uważał się za Koreańczyka północnokoreańskiego, mimo że urodził się w 1918 roku w północnej części kraju, w okresie okupacji, gdy Korea była okupowaną kolonią cesarskiej Japonii. Jako młody uczeń został wyrzucony ze szkoły z powodu swoich sentymentów do Japonii. Po przymusowym wcieleniu do Japońskiej Armii Cesarskiej młody Choi zaangażował się w spisek mający na celu walkę z aparatem kolonialnym i przyłączenie się do koreańskiego ruchu oporu. Jednak spisek został odkryty i został uwięziony, by zostać uratowanym później, gdy Cesarstwo Japonii poddało się bezwarunkowo armii amerykańskiej i Dowództwu Sojuszników na Pacyfiku.

Po zakończeniu II wojny światowej przeniósł się na południe, aby przyłączyć się do rosnącego ruchu demokratycznego. Tam generał Choi stał się wiodącą postacią, która odegrała rolę w ustanowieniu demokratycznej Korei Południowej. Dokonał tego, zostając absolwentem ich pierwszej klasy w akademii wojskowej i zostając członkiem-założycielem Armii ROK jako 44. kandydat w klasie absolwentów 110. Jednak nie uważał się też za Koreańczyka z południa. Generał Choi po prostu uważał się za Koreańczyka. Pod koniec życia lub u schyłku życia Generał również uważał za swojego następcę swojego jedynego syna, Mistrza Choi Jung-Hwa.

W 2002 r. w ITF doszło do podziału w sprawie planów sukcesji na stanowisku prezydenta. Kiedy generał Choi zmarł kilka miesięcy później, nastąpił kolejny rozłam i ITF został podzielony na trzy części. Niestety, te podziały nadal istnieją. Ponieważ wielu postrzegało ITF jako jednoosobową organizację, niewielu było zaskoczonych pozornie ciągłym rozpadem Federacji. W międzyczasie Instruktor Czarnego Pasa, Czcigodny Russell MacLellan, QC był starszym wiceprezesem ITF. Pełnił także funkcję premiera i członka parlamentu Kanady. Na swoim stanowisku w ITF objął stanowisko pełniącego obowiązki prezydenta, stając się w istocie drugim prezydentem ITF.

Mistrz Choi Jung-Hwa przewodził frakcji, która oderwała się tuż przed śmiercią generała Choi. Profesor Chang Ung, członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) z Korei Północnej, był ostateczną decyzją generała Choi co do tego, kto powinien go zastąpić. Jednak inna frakcja nalegała, aby przestrzegać procedur konstytucyjnych obowiązujących w przypadku sukcesji prezydenta. Mistrz Trân Triêu Quân przewodził tej grupie. Kongres podczas regularnie zaplanowanych Mistrzostw Świata ostatecznie wybrał go na prezydenta w czerwcu 2003 roku w Polsce. W Grecji odbyły się kolejne Mistrzostwa Świata i inny Kongres w tym samym miesiącu. Kongres ten zatwierdził profesora Chang Unga na prezydenta.

Pod przewodnictwem  profesora Changa  ITF odbyła serię spotkań ze Światową Federacją Taekwondo (WTF). Sesje te miały na celu wynegocjowanie wymiany zespołów demonstracyjnych pomiędzy obiema Koreami i wdrożenie połączenia pomiędzy dwoma ciałami Tae Kwon Do. Cel ten wynikał z listy punktów ustanowionych przez obie Koree, aby pomóc im współpracować i budować zaufanie, co jest warunkiem wstępnym ostatecznego zjednoczenia w dalszej przyszłości. Lista ta została uzgodniona podczas historycznego pierwszego w historii szczytu pomiędzy dwoma przywódcami Korei. Szczyt ten odbył się 15 czerwca 2000 r. i zaowocował bezprecedensową współpracą. To z kolei doprowadziło do zdobycia przez prezydenta Republiki Korei Kim Dae-Junga Pokojowej Nagrody Nobla.

Pierwsza część została pomyślnie wdrożona, gdy profesor Chang prowadził drużynę Taekwon-Do Chosun ITF na południe zarówno w 2002, jak i 2007 roku. Rząd Republiki Korei wysłał drużynę taekwondo na północ w 2002 roku. Niestety generał Choi już zmarł. Dlatego nie dożył spełnienia swego długo skrywanego marzenia. Tak więc w 2002 roku ITF Taekwon-Do w końcu powróciło do swojego miejsca narodzin w Republice Korei. Seria tych wydarzeń wzbudziła duże zainteresowanie mediów.

Profesor Chang spotkał się z dr Kim Un-Yongiem, prezydentem-założycielem WTF. Po tym, jak dr Kim został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska w wyniku skandalów, które doprowadziły do ​​​​jego aresztowania, a następnie kary więzienia, prof. Chang kontynuował współpracę z następcą dr Kima, dr Choue Chong-Wonem. Żaden z tych mężczyzn nie był taekwondoinem. Nie było ich także w burzliwych czasach politycznych, kiedy podziały i walki o dominację w Korei nad sztukami walki były nadal toczone przez ITF i WTF. Nie miało to wpływu na żadną z ich przeszłości i obaj cieszyli się wsparciem ze strony odpowiednich rządów. Dla Koreańczyków problemem rzadko jest Tae Kwon Do, ale podzielona ojczyzna i problemy, jakie ta rzeczywistość powoduje.

W 2006 roku obaj prezydenci podpisali porozumienie w sprawie powołania Komitetu Koordynacyjnego, który miałby zająć się integracją zarówno technicznych, jak i administracyjnych aspektów Tae Kwon Do. Przed i po podpisaniu porozumienia odbyło się kilka sesji. Najpierw skupiono się na integracji technicznej. Jednak wydawało się to zbyt trudne do osiągnięcia. Zmiana przywództwa politycznego w obu Koreach również stworzyła klimat, który nie był tak otwarty na współpracę między obiema Koreami, jak miało to miejsce wcześniej.

W międzyczasie profesor Chang w dalszym ciągu pilnie pracował za kulisami, naprawiając płoty i budując mosty. W tym czasie pojawiłoby się kilka ważnych czynników, które zmieniłyby zarówno dynamikę, jak i kierunek współpracy pomiędzy ITF i WTF, zwłaszcza jeśli chodzi o to, jak odnosi się ona do znalezienia drogi dla ITF na Igrzyska Olimpijskie.

Cały świat był zszokowany, gdy Zarząd MKOl głosował za usunięciem zapasów z programu olimpijskiego. Ostatecznie członkostwo MKOl wypracowało kompromis, aby zapewnić, że pozostanie to jeszcze raz, jeszcze raz. Jednak przesłanie było jasne: gdyby można było wyprzeć najstarszy sport olimpijski, żaden sport nie byłby bezpieczny! Było to ważne dla Taekwondo, ponieważ krążyły już pogłoski, że jest to sport, podobnie jak pięciobój nowoczesny, w przypadku którego prawdopodobieństwo odpadnięcia było największe. Bezpośredni były prezydent MKOl, dr Jacques Rogge, na konferencji prasowej na żywo stwierdził nawet, że dominuje myśl, że zamiast taekwondo lub pięcioboju nowoczesnego nowym sportem.

Nie zdziwiłoby wielu, gdyby pięciobój nowoczesny pozostał; jak ich Międzynarodowa Federacja (IF) ma jako pierwszego wiceprezydenta Juana Antonio Samarancha Jr., który jest synem byłego długoletniego Prezydenta MKOl. Jego ojciec był człowiekiem, któremu wielu przypisuje uratowanie Ruchu Olimpijskiego. Młodszy pan Samaranch jest także członkiem wykonawczym MKOl. Taekwondo nie ma już wpływowego członka Zarządu MKOl, który pomógłby mu zachować chwiejny status, odkąd dr Kim Un-Yong ustąpił ze stanowiska w niełasce po aresztowaniu, a następnie osadzeniu w więzieniu za korupcję. Czytelnicy mogą więc wyciągnąć własne wnioski.

We wrześniu 2013 roku nowy prezydent objął stery MKOl. Kandydaturę dr Thomasa Bacha zdecydowanie poparł profesor Chang. Obaj służyli razem w MKOl od 1996 roku. Profesor Chang miał teraz najpotężniejszego sojusznika, który pomagał mu w jego wysiłkach na rzecz WTF i osiągnięciu celu, jakim była pomoc w realizacji marzenia generała Choi o wprowadzeniu ITF na igrzyska olimpijskie. Wcześniej ITF i WTF zaciekle walczyły o wiele kwestii. Na szczycie tej listy znalazło się wejście na igrzyska olimpijskie. WTF wygrała ten wyścig, prezentując swój styl Taekwondo jako sport pokazowy w 1988 roku, kiedy Seul był gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich. Później dr Kim wynegocjował umowę na ponowne występy Taekwondo, tym razem w 1992 roku jako sport pokazowy. Było to bezprecedensowe, a wysiłki lobbingowe doktora Kima były tak skuteczne, że status organizacji został podniesiony do rangi demonstracji, co nigdy wcześniej nie miało miejsca.

Kiedy WTF uzyskało oficjalny status w 1994 roku, wygrało wyścig. Jedną z korzyści bycia akceptowaną federacją międzynarodową jest praktycznie zapewnione prawo weta, ponieważ w danym sporcie dozwolona jest tylko jedna federacja. Ta rzeczywistość w naturalny sposób ukształtuje wszelkie podejścia i próby zdobycia przez ITF Taekwon-Do jakiegokolwiek przyczółka w Ruchu Olimpijskim. To oczywiście sprawiło, że zadanie było znacznie trudniejsze niż dotychczas.

W maju 2014 roku pojawiły się doniesienia, że ​​członek MKOl, Lee Kun-Hee z firmy Samsung, doznał zawału serca. Choć jego obecny stan zdrowia objęty jest dużą tajemnicą, oczywiste jest, że jako członek Republiki Korei nie dopełnił on żadnych obowiązków wobec MKOl. W rezultacie kilka osób ubiegało się o kandydaturę, która ostatecznie zastąpiła Lee. Wśród potencjalnych kandydatów, o których szeroko słyszano w mediach, jest dr Choue z WTF. Profesor Chang wspiera doktora Choue, ponieważ przez wiele lat wspólnej pracy obaj nawiązali dobre relacje. Powinno być także oczywiste, że WTF potrzebuje umiejętnego lobbowania profesora Changa, aby pomóc zapewnić, że Taekwondo pozostanie w programie olimpijskim, ponieważ wiele nowych dyscyplin sportowych ciężko pracuje, aby się do niego dostać. Obecna rzeczywistość jest taka, że ​​wszystkie inne sporty muszą się sprawdzić zachować oficjalny status. Na igrzyskach olimpijskich nie ma stałych dyscyplin sportowych.

Oczywiście wszechobecna koreańska sytuacja polityczna nadal kręci się wokół Tae Kwon Do. Można się tego było spodziewać, ponieważ obie połowy Korei są dumne z Tae Kwon Do i nadal wykorzystują je jako narzędzie propagandy politycznej i kulturalnej. W końcu koreańska sztuka walki i sport olimpijski znalazły się na liście kwestii, nad którymi obie Korei miały pracować, w wyniku historycznego szczytu w czerwcu 2000 roku. Dlatego też nie powinno to być prawdziwym zaskoczeniem dla żadnego długoletniego członka ITF lub jakąkolwiek poinformowaną osobę, która śledzi te wydarzenia, ponieważ generał Choi często wykorzystywał swoje Taekwon-Do i ITF jako sposób na ponowne zjednoczenie swojej ukochanej ojczyzny Korei. Zrozumienie tego założenia może pomóc czytelnikom zrozumieć, dlaczego generał Choi pragnął, aby profesor Chang objął stanowisko prezydenta.

Wielu zaczęło dostrzegać mądrość tego wyboru, kiedy profesor Chang i dr Choue podpisali historyczny Protokół Porozumienia podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Chinach 21 sierpnia 2014 r. Porozumienie to w istocie stanowiło, że korzenie Tae Kwon Do są wyjątkowe i ich organizacje są w pewnym stopniu nierozłączne. Po raz pierwszy w historii obie federacje zgodziły się nie tylko szanować i uznawać siebie nawzajem za podmioty międzynarodowe, ale także zobowiązały się do współpracy na rzecz przyszłego doskonalenia Tae Kwon Do, w tym Ruchu Olimpijskiego, umożliwiając każdej ze stron rywalizację w wydarzeniach drugiej strony , nawet igrzyska olimpijskie, i wspólne wystawianie zespołów demonstracyjnych w celu ogólnoświatowego propagowania sztuki.

Było to możliwe nie tylko dzięki zakulisowej pracy profesora Changa, ale także dzięki osobistemu zaangażowaniu dr Bacha, nowego Prezydenta MKOl, nad którym dr Chang ciężko pracował, aby objąć urząd. Doktor Bach poświęcił tej sprawie uwagę polityczną, na jaką zasługuje, ze względu na powiązania z obiema Koreami. Umowa została podpisana w jego obecności na prestiżowej imprezie MKOl.

Rzeczywistość jest taka, że ​​ITF znajduje się teraz w Domu Olimpijskim. Ważnymi szczegółami, które muszą teraz zostać dopracowane, jest to, w jaki sposób zawodnicy ITF będą mieli dostęp do igrzysk olimpijskich i jak będzie wyglądał produkt końcowy. Wydaje się, że WTF preferuje, aby sportowcy ITF kwalifikowali się i rywalizowali zgodnie z obecnym systemem zasad, który zmienił się nieco bliżej zasad ITF. Z drugiej strony ITF najwyraźniej współpracuje bezpośrednio z MKOl, aby ITF Taekwon-Do było oddzielną i drugą imprezą na igrzyskach olimpijskich.

Aby tak się stało, należy podnieść całkowity limit graczy lub miejsca muszą pochodzić z innych wydarzeń, które trzeba będzie usunąć. Następną przeszkodą jest konieczność uzgodnienia liczby medali przyznawanych w dowolnych dywizjach. Posiadanie ITF Taekwon-Do jako osobnego wydarzenia nie różni się od innych sportów, takich jak zapasy, które mają pod swoim sztandarem wydarzenia w stylu grecko-rzymskim i stylu wolnym. Widzimy gimnastykę lub lekkoatletykę z ponad trzydziestoma lub czterdziestoma wydarzeniami pod swoim sztandarem. Zasady sparingów ITF również muszą zostać udoskonalone, aby lepiej pasowały do ​​tematu olimpijskiego.

Pod przywództwem dr Chang Unga nadał ITF formę organizacyjną, której MKOl szuka w swoich Międzynarodowych Federacjach. Dr Chang założyła Komitet Kobiet i poprzez nominacje, nominacje lub wybory obsadzała kobiety na kilku kluczowych stanowiskach, np. w Zarządzie lub na stanowiskach kierowniczych na kontynencie. Komitet Kobiet organizował także swoje własne, doroczne spotkania o wysokim statusie w miejscach takich jak Tajlandia i Indie, poza spotkaniami odbywającymi się w powiązaniu z większymi wydarzeniami ITF. Naciskał także ITF na przyjęcie procedur antydopingowych. Podczas ostatnich Mistrzostw Świata ITF odbywających się w Bułgarii powołana wcześniej Komisja Zawodników przeprowadziła wybory przedstawicieli. Komitet ten jest obecnie w pełnym składzie. Te innowacje wypełniły pustkę po ostatnich wymaganiach, na które zwraca uwagę MKOl.

Niezależnie od tego, w jaki sposób ITF będzie uczestniczyć w igrzyskach olimpijskich, będzie ono znajdować się pod patronatem WTF. Dlatego też porzucono podejście polegające na połączeniu obu grup. Nowy model to model wzajemnego uznania i szacunku. Taktyka ta doprowadzi do współpracy i rozwoju niezbędnego do zapewnienia stałego olimpijskiego statusu sportu Taekwondo. Dr Chang pełnił funkcję prezesa ITF przez dwie kadencje. W sierpniu mógł swobodnie ustąpić z obowiązków kierowania ITF i prowadzenia codziennych operacji.

Dr Chang został Honorowym Dożywotnim Prezydentem ITF. Na tym stanowisku skupi się na dwóch zadaniach. Pierwszym z nich jest kontynuacja pracy z WTF, a drugim wykorzystanie swoich możliwości jako członka MKOl, aby zapewnić ITF Taekwon-Do osiągnięcie na Igrzyskach miejsca na Igrzyskach Olimpijskich, na które według wielu zasługuje „Oryginalne Taekwon-Do”.

Mistrz Ri Yong-Son zastąpił profesora Changa. Niedawny Kongres w Płowdiwie w Bułgarii jednomyślnie potwierdził jego prezydenturę. Mistrz Ri pracował pod dowództwem generała Choi, zajmując kilka stanowisk administracyjnych w siedzibie ITF. Przez długi czas mieszkał w Wiedniu, w Austrii, oficjalnej siedzibie Sekretariatu ITF od 1985 roku. Po śmierci generała Choi pan Ri przejął większość codziennych działań związanych z zarządzaniem ITF.

Po zakończeniu kadencji Mistrza Ri na stanowisku Dyrektora Generalnego ITF wrócił do Pjongjangu. Tam nadal służył ITF na wielu stanowiskach. Został także wiceprzewodniczącym Koreańskiego Komitetu Taekwon-Do. Później Mistrz Ri zaczął pełnić funkcję wiceprzewodniczącego Narodowego Komitetu Olimpijskiego Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD).

Mamy nadzieję, że dzięki doświadczeniu administracyjnemu, jakie posiada Mistrz Ri, będzie ono mogło zostać wzmocnione poprzez opiekę nad nim przez profesora Chang Unga, co pomoże zapewnić płynne przejście. Jednocześnie dr Chang może skupić swoją uwagę na kwestiach, do których wydaje się mieć wyjątkowe kwalifikacje i pozycję, którymi może się zająć. Podsumowując, być może największym wkładem profesora Changa było zakończenie trwających od kilkudziesięciu lat bitew i walka o dominację w społeczności koreańskich sztuk walki. Od wyzwolenia Korei w 1945 roku w tej społeczności brakowało spójności. Zatem napięcia i rywalizacja poprzedzały powstanie Taekwon-Do, a także ITF i WTF.

Te wewnętrzne walki i krzyżowe rywalizacje organizacyjne zostały w naturalny sposób spotęgowane przez realną politykę Korei w świecie, zaostrzoną przez jej tragiczny podział dokonany przez zewnętrzne mocarstwa, który wciąż pozostaje nierozwiązany. Wyścig o uznanie olimpijskie miał miejsce w erze „zimnej wojny” i naprawdę zaszkodził społeczności Tae Kwon Do. Dzisiaj, dzięki wytrwałości zakulisowych manewrów doktora Changa, przynajmniej rozgoryczenie pomiędzy ITF i WTF zostało rozwiązane. Przywrócenie przeszłości na właściwe miejsce w dawnych czasach wymagało ogromnej pracy! Następnie skupiono się na naprawie relacji i budowaniu nowych mostów do lepszej przyszłości. To nie było łatwe zadanie. To dość niezwykłe, że pokój został osiągnięty, biorąc pod uwagę, że wydarzyło się to w ciągu zaledwie kilkunastu lat. Tymczasem walki trwały około 60 długich lat! Teraz to się stało i ITF znajduje się w domu olimpijskim. Jest to część dziedzictwa profesora Chang Ung, PhD. Każdy uczeń Tae Kwon Do powinien wspierać tę ważną pracę. Jestem pewien, że generał Choi jest zadowolony z tego postępu.

Wielki Mistrz Trân Triêu Quân  był Prezydentem ITF, który przewodził frakcji, która skupiła się na przestrzeganiu Konstytucji ITF po śmierci generała Choi. Konstytucja jasno określiła tryb sukcesji prezydenta w przypadku wakatu na stanowisku. Sprawował tę funkcję od chwili swoich demokratycznych wyborów na kongresie ITF w Polsce w 2003 r. aż do swojej tragicznej śmierci na Haiti w styczniu 2010 r. Przed objęciem funkcji Prezydenta ITF Wielki Mistrz Tran piastował tak ważne stanowiska w ITF, jak m.in. Krajowe Ciało Zarządzające oraz Panamerykańskie Ciało Kontynentalne ITF. Dodatkowo pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Turniejowej ITF.

Zarówno w Montrealu w 1990 r., jak i w Quebecu w 2007 r. Grandmaster Tran był gospodarzem Mistrzostw Świata ITF. Miasto Montreal przyznało mu nagrodę w kategorii „Najlepsze wydarzenie roku” za wysiłki związane z organizacją VII Mistrzostw Świata w sierpniu 1990 r. Wielki Mistrz Tran był obywatelem Kanady urodzonym w Wietnamie, gdzie rozpoczął naukę sztuk walki Taekwon-Do, gdy miał dwanaście lat. Pięć lat później założył szkołę Taekwon-Do, aby uczyć tej sztuki walki w ramach systemu edukacji miasta Sajgon (obecnie Ho Chi Minh City).

W 1970 roku przeniósł się do Kanady, aby studiować inżynierię na Uniwersytecie Laval w Quebec City. Tam założył także szkoły Taekwon-Do, pierwsze tego typu szkoły we wschodniej Kanadzie. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera zdecydował się zamieszkać na stałe w Kanadzie. Wielki mistrz Trân założył firmę konsultingową Norbati Consultants Trân & Associates, która specjalizuje się w standardach budowlanych i zarządzaniu projektami dla sektora budowlanego. Norbati pracował przy projektach w Kanadzie i za granicą i opracował innowacyjną koncepcję modernizacji i optymalizacji sektora budownictwa kubaturowego w krajach rozwijających się. Jak na ironię, to właśnie ta praca zaprowadziła go na Haiti, gdzie zginął tragicznie podczas niszczycielskiego trzęsienia ziemi.

Do wkładu Wielkiego Mistrza Trâna zaliczała się jego pomoc w kierowaniu członkami w burzliwych czasach, przy jednoczesnym propagowaniu przestrzegania zasad demokracji. Poważnie potraktował prośbę generała Choi, aby następne pokolenie pomogło podkreślić „DO” i wdrożył program, który miał osiągnąć ten właśnie cel. Ponadto doświadczenie i edukacja Wielkiego Mistrza Trâna poza Taekwon-Do zaowocowały uzyskaniem akademickiego tytułu MBA. Pomogło mu to w przygotowaniu organizacji ITF na skuteczny model biznesowy.

Starszy wiceprezydent,  wielki mistrz Pablo Trajtenberg,  zastąpił wielkiego mistrza Trâna na stanowisku prezydenta. Po objęciu funkcji pełniącego obowiązki Prezydenta został wybrany samodzielnie, gdy kandydował bez sprzeciwu w 2011 r. Wielki mistrz Trajtenberg sprawuje obecnie drugą kadencję prezydencką. Rozpoczął treningi Taekwon-Do w 1968 roku. W 1994 roku ITF przyznała mu jedną z najważniejszych nagród ITF przyznanych przez generała Choi. Tylko 9 zachodnich uczniów Generała otrzymało upragnioną „Nagrodę za lojalność”. Wielki mistrz Trajtenberg z dumą uważa to za jedno ze swoich największych osiągnięć. Każdy uczeń powinien wspierać nacisk na to, aby federacja Tae Kwon Do była prowadzona jako organizacja demokratyczna i skuteczny model biznesowy.

Wreszcie  Wielki Mistrz Choi Jung-Hwa , wówczas mistrz 8 Dan i jedyny syn generała Choi, technicznie rzecz biorąc, został drugim Prezydentem. Na ostatnim zjednoczonym Kongresie, który odbył się we Włoszech w 2001 roku, wybrano ponownie generała Choi. Jednak część Kongresu uznała za stosowne rozpocząć sukcesję prezydencką. Mieli nadzieję, że służba generała Choi tylko przez 2 lata ze zwykłej sześcioletniej kadencji prezydenckiej pomoże w przejściu. Mistrz Choi, ówczesny Sekretarz Generalny ITF, będzie pełnił tę funkcję przez pozostałe 4 lata kadencji.

Akcja ta spowodowała wewnętrzny rozłam w ITF. Kilka miesięcy później zwołano spotkanie, które nazwano Kongresem Nadzwyczajnym. Spotkanie odbyło się w Wiedniu i było miejscem chaotycznych walk wewnętrznych. Spotkanie wykluczyło niektórych członków ITF i spowodowało usunięcie Mistrza Choi ze stanowiska Sekretarza Generalnego. W rezultacie założył własną organizację, a znaczna część jej członków poszła za nim.

Wielki Mistrz Choi poczynił ogromne postępy, aby ITF Taekwon-Do powróciło do miejsca swoich narodzin, Korei Południowej. Z powodu poważnych problemów politycznych spowodowanych osobistym sprzeciwem generała Choi wobec strasznych dyktatur wojskowych, ITF Taekwon-Do zostało również zmuszone do opuszczenia Korei, kiedy generał Choi uciekł dla swojego bezpieczeństwa do Kanady w 1972 roku. W 2004 i 2010 roku Wielki Mistrz Choi osiągnął to, czego nie inna osoba kiedykolwiek to zrobiła, nawet jego ojciec, kiedy organizował Mistrzostwa Świata ITF w Republice Korei (południowej)! Generał Choi przewidział to wiele dekad wcześniej i zaplanował nawet na rok 1969. Jednak sytuacja polityczna po prostu nie sprzyjała takiemu przedsięwzięciu.

Ponadto Wielki Mistrz Choi mógł sprawić, że jego adoptowany Kraj Kanady uhonorował generała Choi, nadając swojej sali gimnastycznej przy Ambasadzie Kanady w Seulu „Choi Hong-Hi Hall”. To jedno z niewielu miejsc na południu, gdzie uhonorowano generała Choi. Jego najnowsza praca dotyczy dotarcia do Kukkiwon. Może być prawdą, że żadna inna osoba nie jest bardziej zainteresowana poprawieniem historii Taekwon-Do. W ten sposób jego nazwisko może zostać przywrócone na należne mu miejsce, a generałowi Choi zostanie ustanowione od dawna honorowe stanowisko generała Choi w Korei Południowej, gdzie był w dużej mierze ignorowany, a nawet umieszczany na czarnej liście. Być może dziedzictwem Wielkiego Mistrza Choi będzie praca, do której ma raczej wyjątkową pozycję i kwalifikacje. Ta praca polega oczywiście na przywróceniu Taekwon-Do ITF do miejsca jego narodzin. Każdy uczeń Tae Kwon Do powinien wspierać tę ważną pracę.

Moim gorącym i głęboko żywionym pragnieniem jest, aby wszyscy uczniowie Tae Kwon Do ściślej współpracowali ze sobą w duchu współpracy. Oto droga sztuk walki; przynajmniej tak to widzę i tak mnie uczono. Często marzę o tym, jak wyglądałby świat ITF, gdyby wszystkie 3 grupy uznały za stosowne przynajmniej połączyć wysiłki tam, gdzie mają wspólne cele. Wyobraź sobie, że talenty i energia wszystkich zostały połączone i pracowały w ramach wydajnego, inteligentnego modelu biznesowego, który utrzymywałby dostępne wsparcie rządowe.

Oficjalna Galeria Sław Tae Kwon Do wprowadziła już pierwszych pięciu (5) Prezydentów Tae Kwon Do:
2009 – Generał Choi Hong-Hi
2011 – Dr Kim Un-Yong
2015 – Wielki Mistrz Choi Jung-Hwa
2015 – Dr Chang Ung
2015 – Dr Choue Chung-Won
2015 – Wielki Mistrz Trân Triêu Quân

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mój program "Taekwondo Stretching" (cz. 1): Wprowadzenie i Zestaw 1

Czy wiecie... jak Elvis Presley najpierw uratował, a potem pokonał mistrza świata Bill'a „Superfoot” Wallace'a?

Jeszcze dwie książki w języku polskim na temat Taekwondo