Refleksje: Technika tradycyjna ITF - czerpanie u źródła, czy zabawa w "głuchy telefon"?
Kiedy byłem dzieckiem wszyscy znali zabawę w "Głuchy telefon" - teraz ma ona swoją stronę w Wikipedia: "Uczestnicy zabawy siadają w kręgu i wybierają osobę, która rozpocznie grę. Jej zadaniem jest wymyślenie słowa lub zdania, które „na ucho” szepce kolejnej osobie. Ta zaś, w taki sam sposób, przekazuje następnej dokładnie to, co zrozumiała. I tak aż do ostatniego uczestnika gry. Ostatnia osoba głośno powtarza to, co usłyszała. Zabawa polega na tym, że przekazywana wiadomość nie jest powtarzana (przekazujący wypowiada słowo lub zdanie tylko raz), co powoduje że jest ona stopniowo zniekształcana i jej końcowe brzmienie jest na ogół całkowicie odmienne od pierwotnego."
Uważam, że jeśli ktoś chciałby grać jak Jimi Hendrix, powinien słuchać Jimi'ego Hendrix'a, a nie jego naśladowców.
Do czego zmierzam? Ja miałem możliwość uczenia się bezpośrednio od gen. Choi Hong Hi i GM Park Jung Tae i zadbałem o to, aby szkolenia te mieć utrwalone na taśmach VHS, które obejrzałem i analizowałem więcej razy niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Obaj wyżej wymienieni zmarli w 2002 roku, ale współczesne możliwości - internet, YouTube - pozwalają zobaczyć i usłyszeć, o co chodziło tym, którzy Taekwon-Do ITF tworzyli.
Tymczasem prawie nikt nie ma ani czasu (czas by się znalazł gdyby tylko chcieli: np. codziennie po 6 minut daje godzinę po 10-ciu dniach - jeśli tego nie zrobisz, 10 dni szybko minie, a Ty nic nie zobaczyłeś!), ani ochoty na oglądanie tych materiałów. Wybierają drogę na skróty, a z drogą na skróty często bywa tak, że prowadzi ona na manowce (kolejne bardzo popularne określenie, stare jak zabawa w głuchy telefon).
Ponad 2 lata temu zamieściłem post zawierający linki do szkoleń prowadzonych przez gen Choi Hong Hi.
Z kolei w innym wpisie, również sprzed 2 lat znajdziecie dostęp do Encyklopedii Taekwon-Do.
Linki do szkoleń z GM Park Jung Tae znajdziecie we wpisie z maja 2020 roku.
Może warto skorzystać?
Komentarze
Prześlij komentarz