Wrocław - miasto liderów Taekwon-Do ITF

Z mojego punktu widzenia, bazując na mojej pamięci oraz ludziach, których znałem i z którymi miałem styczność, historię Taekwondo w Polsce tworzyli:

Lublin: Jerzy Konarski (ITF, WTF), Tadeusz Łoboda (ITF), Andrzej Puchniarski (WTF)

Łódź: Mirosław Sobczyk (ITF), Przemysław Danowski (ITF)

Olsztyn: Artur Skrzek (ITF), Jerzy Litwiński (ITF), Dariusz Nowicki (WTF), Andrzej Pomianowski (WTF), Mariusz Burdalski (WTF)

Wrocław: Andrzej Bryl (ITF) i... tu pewnym odkryciem jest, że do powstania jednej organizacji międzynarodowej oraz 5 spośród 7 (2 pozostałe są z Lublina) organizacji ITF działających na terenie Polski (zobacz moje posty: Czy wiecie... jakie federacje TKD działają na terenie Polski ? oraz Organizacje Taekwondo o zasięgu międzynarodowym i ogólnoświatowym - "przedłużenie" organizacji działających w Polsce) przyczynili się reprezentanci Wrocławia !

Poniżej sylwetki wrocławskich Mistrzów:


Andrzej Undro

pozostał wierny pierwszej organizacji ITF w Polsce,

 pomimo znakomitej sprawności fizycznej i długiego stażu zachował stopień 4 DAN (od 1996 roku)


zobacz: facebook

CV na stronie WATk-D (tekst poniżej):

Andrzej Undro ur 23.05.1961( żonaty , żona Izabela, synowie Bartek i Grzegorz, wykształcenie wyższe, absolwent AWF, znak zodiaku bliźnięta , hobby muzyka, nurkowanie, paragliding, gry i zabawy dla dzieci staż treningowy 34 lata ) swoją przygodę ze sztukami walki rozpoczął zaczynając w 1979 roku w sekcji Karate Kyokushinkay prowadzonej przez znakomitego trenera Pana Jarosława Kaczmarczyka, który zaszczepił w nim wielką pasję treningu sztuki walki . Po wyjeździe swojego pierwszego trenera, Andrzej Undro zapisał się do sekcji Taekwon-do przy Akademii Ekonomicznej gdzie trenerem był instruktor koreański Sabum CHE CHOLL JIL VI DAN. W latach 1980 -86 Andrzej pobierał nauk u instruktorów koreańskich Sabuma RA GYON TE VI DAN, KIM HYOK NAM V DAN, i w trakcie prawie rocznego pobytu w Kanadzie u Mistrza PARK JOONG SOO IX DAN gdzie zdał na I Dan .W 1986 został absolwentem Wrocławskiej AWF. Od 1990 roku prowadzi zajęcia treningowe biorąc czynny udział w seminariach z twórcą stylu gen, CHOJ HONG HI ( 3 – krotnie ) szkoleniach, kursach , zgrupowaniach, zawodach sportowych. W 1990 ,,powołał” do życia Wrocławską Akademię Taekwon-do W 1996 zdał na IV DAN. Jako trener wychował ponad 50-ciu posiadaczy czarnych pasów, znakomitych sportowców – kadrowiczów, mistrzów i mistrzyń Polski, Europy i Świata, rzeszę sprawnych, wartościowych ludzi, wielokrotnie nagradzany i odznaczany przez władze Polskiego Związku Taekwon-do, przez Ministrów Sportu i prezydenta Wrocławia oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Współtwórca wielu pokazów i widowisk artystycznych ( między innymi w Teatrze Polskim we Wrocławiu, otwarcie Grand Prix na Żużlu ,Mistrzostw Świata w Warszawie Juniorów w Taekwon-do, widowiska Dzieci -dzieciom w Hali Stulecia we Wrocławiu, Mistrzostw Polski, Meczu Międzypaństwowego, Mistrzostw Europy Seniorów i Juniorów we Wrocławskiej Orbicie w 2008. Organizator szkoleń z zakresu gier i zabaw ruchowych w treningu Taekwon-do dla instruktorów. Autor i organizator widowiska sportowo-artystycznego pt Miedzy Niebem a Ziemią Taekwon-do ITF wystawionego w Teatrze Polskim we Wrocławiu w 2013 roku. Autor pierwszego na świecie zestawu gier planszowych i karcianych oraz logicznych wykorzystywanych w treningu Taekwon-do o nazwie TAEKWONDIX, CODE OF DICES, LABIRYNT i DO. Organizator wielu specjalistycznych obozów zimowych i letnich Taekwon-do. Twórca autorskiego programu Dziecięcej Akademii Taekwon-do. Autor zestawu ćwiczeń i gier i zabaw ruchowych wykorzystywanych w treningu Taekwon-do dzieci, młodzieży i dorosłych. Aktywny do dnia dzisiejszego co widać na fotkach.


Zbigniew Kruk

przyczynił się do powstania: ITF HQ 

gdzie jest członkiem Zarządu i Rady Mistrzów oraz pełni funkcje administracyjne

zobacz: facebook oraz Instagram  

CV na stronie ITF (poniżej automatyczne tłumaczenie):

Zibby jest uznanym na arenie międzynarodowej Mistrzem/Instruktorem Taekwon-Do ITF, który nauczał w krajach na całym świecie, w tym w rodzimej Polsce, Australii, a teraz w Korei. Jego kariera w Taekwon-do rozpoczęła się w 1981 roku po kilku latach „zanurzenia stóp” w treningu karate Kyokyshinkai. Kiedy grupa północnokoreańskich instruktorów przybyła do Polski promować Taekwon-Do ITF, Zibby rozpoczął treningi Taekwon-Do ITF pod okiem pana Choi Choi Jin (6 dan).

Jego poważne zaangażowanie w TKD oraz wysoki poziom instruktorów pozwoliły Zibby'emu zdobyć szereg krajowych i międzynarodowych tytułów, w tym: Mistrz Polski ITF 1987, 88, 90 i 91, Mistrzostwa Świata ITF 1990 (Brąz, sparing) oraz ITF Europy Mistrzostwa 1991 (Złoto, wzory). Również w 1991 roku został nagrodzony najlepszym zawodnikiem TKD ITF w Polsce. Po emigracji do Australii pod koniec 1991 roku założył swój klub White Eagle ITF Dojang of Champions w Adelajdzie, podtrzymując wysokie standardy polskiego Taekwon-Do, które przeniósł do „Land Down Under”. Bardzo szybko, Biały Orzeł ITF Dojang of Champions stał się jednym z najlepszych klubów Taekwon-Do w Australii z wieloma mistrzami stanowymi, narodowymi, australijskimi i światowymi.

Jakość i intensywność treningu oraz motywacja i poświęcenie uczniów stworzyły bardzo udany klub ze 100% skutecznością w zawodach międzynarodowych. Każdy uczeń Białego Orła, który reprezentował Australię na jakichkolwiek międzynarodowych zawodach, z dumą przyniósł do domu co najmniej jeden medal oznaczający Australię, Adelajdę i radę Salisbury na Światowej Mapie osiągnięć.

W latach 1994 – 1998 Zibby miał zaszczyt asystować Założycielowi Taekwon-Do Generałowi Choi Hong Hi w jego europejskich i australijskich seminariach.

Jednym z jego najbardziej prestiżowych wyróżnień było osobiste zaproszenie przez generała Choi, Hong Hi, aby być jednym z zaledwie dziewięciu Instruktorów ITF na świecie, którzy będą uczestniczyć jako Instruktorzy na promocyjnym CD ROMie ITF. Kilka lat później został również zaproszony do Kanady do udziału w kolejnym instruktażowym projekcie DVD ITF pod opieką syna założyciela, arcymistrza Choi Jung Hwa.

Umiejętności i zdolności dydaktyczne dr Kruka przyciągnęły międzynarodowe uznanie i doprowadziły do ​​przyznania mu jednej z najbardziej prestiżowych nagród ITF, „Medal dziewięciu gwiazdek przyznanych przez ITF”, jako najwybitniejszego Instruktora ITF w 2000 roku.

Jako starszy instruktor Zibby zajmował szereg stanowisk w radach krajowych i międzynarodowych. Należą do nich: Główny Instruktor Białego Orła Taekwon-Do Dojang, Wiceprezes i Dyrektor Techniczny United ITF Taekwon-Do (Australia) Inc., Dyrektor Arbitrażowy dla Regionu Oceanii ITF oraz Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych (ITF) . Wiedza i doświadczenie dr Kruka w Taekwon-Do obejmuje również Międzynarodowy Instruktor, Sędzia Główny, Trener Kadry Narodowej (Junior Team Argentina 2002 oraz Junior and Senior Team-Korea 2004, England 2007), Trener Joanny Kruk (Zdobywca 1 złotego i 2 srebrnych medali). na Mistrzostwach Świata Juniorów ITF 2002 w Buenos Aires w Argentynie oraz 2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy medal indywidualnie oraz 1 złoty i 1 brązowy jako członek zespołu, a także najlepsza ogólnie kobieta na mistrzostwach świata, Daejeon, Korea Południowa). W 2000 roku Zibby został nagrodzony najlepszym sędzią podczas Taekwon-Do ITF Asian Game w Tokio w Japonii. Ostatnio, za swoje poświęcenie, promocję i nauczanie TKD w Korei Południowej, dr Kruk otrzymał medal za zasługi ITF 2006.

Jako międzynarodowy instruktor posiadający licencję na prowadzenie uznanych i certyfikowanych przez ITF seminariów na całym świecie, motto dr Kruka brzmi: „Nie ograniczaj swoich wyzwań, ale rzuć wyzwanie swoim ograniczeniom”. Jego celem dydaktycznym jest posiadanie najbardziej zdolnych i kompetentnych studentów ITF na świecie, a jego metodą jest bycie przyjacielem i przewodnikiem dla swoich studentów. Dr Kruk i jego córka byli również zaangażowani w promocję Taekwon-Do i pracy społecznej w swojej okolicy, w konsekwencji otrzymując w 2006 roku nagrodę „Żywe legendy” przez radę miasta. Jego praca i zainteresowania naukowe pozwoliły dr Krukowi zainicjować i przewodniczyć Komitetowi Badań Naukowych Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do w 2002 roku.

W 2008 roku dr Kruk przyjął stanowisko badawcze na Chungnam National University w Daejeon w Korei i przeniósł się do ojczyzny Taekwondo, gdzie oprócz pracy uniwersyteckiej był głęboko zaangażowany w rozwój ITF Taekwondo. Współpracował bardzo blisko z ITF Korea, prowadził wiele kursów instruktorskich, seminariów, warsztatów oraz asystował przy wyborze reprezentacji Korei na Mistrzostwa Świata. W 2010 roku objął stanowisko profesora w Katedrze Dyplomacji Sportowej Uniwersytetu Chung Cheong. Na tamtejszym uniwersytecie zbudował bazę i zainicjował Światowe Centrum Edukacyjne Taekwondo (WTEC), którego został dyrektorem.

Pracując na Uniwersytecie Chung Cheong, dr Kruk opracował wiele programów nauczania i współpracy z międzynarodowymi instytucjami, które zapewniały szkolenia umiejętności i międzynarodowe certyfikaty. Brał udział w wielu historycznych wydarzeniach w ojczyźnie Taekwondo, takich jak oficjalny przyjazd GM Choi Jung Hwa do Korei, organizacja Mistrzostw Świata i Światowych Festiwali Taekwondo (2008 i 2010). Jako profesor prowadził wykład „Taekwondo ITF w języku angielskim”, co było pierwszym przypadkiem nauczania Taekwondo ITF jako oficjalnego przedmiotu w koreańskim programie nauczania. Dr Kruk uczestniczył również w spotkaniach CISM i negocjacjach dotyczących przyjęcia Taekwondo ITF w ramach rozgrywek CISM. Ostatnio, we współpracy z ITF Korea, opracował i zorganizował TUL TOUR Taekwondo – programy kulturalne dla praktyków Taekwondo na całym świecie, które mają na celu zgłębianie korzeni wzorców/tul stworzone przez założyciela Taekwondo Generała Choi Honga Hi oraz dostarczanie instrukcji technicznych i wykładów teoretycznych na temat wzorców, praktykowanych w lokalizacje wokół Korei związane z historią PŁ. Pełni funkcję Sekretarza Generalnego w Centrali ITF w Korei i jest członkiem Rady Mistrzów.

Po wielkim wpływie generała Choi Hong Hi na życie Zibby'ego i jego szczególnej więzi z Założycielem TKD, wszystkie seminaria Taekwon-Do prowadzone przez dr Kruka na całym świecie poświęcone są pamięci tego wyjątkowego człowieka. Jego wiele projektów realizowanych obecnie w Korei ma na celu promocję Taekwon-Do oraz zasad i sztuki założyciela na świecie.

Poza zaangażowaniem w Taekwon-Do Zibby Kruk jest ekspertem w dziedzinie badań nad zwierzętami (doktorat z genetyki i biochemii) zaangażowanym w takie projekty jak smak mięsa jagnięcego, czynniki genetyczne i niegenetyczne wpływające na wydajność bydła, jakość wołowiny, jagnięciny oraz mięso z kurczaka i wiele innych. Obecnie dr Kruk jest związany z University of Adelaide jako wizytujący pracownik naukowy oraz z Chungnam National University w Korei jako profesor. Jest recenzentem 5 różnych czasopism naukowych, redaktorem naczelnym internetowego magazynu moosin oraz autorem wielu publikacji naukowych.


Jan Nycek

przyczynił się do powstania: Polskie Zrzeszenie Taekwon-do ITF (Oleśnica) 

oraz ITF Poland - Polskie Zrzeszenie Taekwon-do ITF (Warszawa)


zobacz: wikipedia, CV na stronie PFCK

notka ze strony PZTk-D ITF (tekst poniżej):

Jednym z pierwszych propagatorów tej sztuki samoobrony był dr. Andrzej Bryl, który jako pierwszy Polak zdobył czarny pas w Taekwondo ITF podczas swojego pobytu w Kanadzie w Siedzibie Głównej ITF u Gen. Choi Hong Hi

W latach osiemdziesiątych w Polsce zawiązały się pierwsze struktury Taekwondo ITF pod kierunkiem A.Bryla a następnie przekazane zostały wraz ze zmianą siedziby do Lublina i kierowana była przez Prezesa T. Łoboda.

Był to bardzo owocny okres rozwoju Taekwondo ITF w Polsce, powstawały kluby, usystematyzowano system szkoleń, turniejów nasi trenerzy byli świetnie przygotowani co przekładało się na wysoki poziom zawodników którzy szybko weszli do czołówki światowej. Po śmierci twórcy Taekwondo Gen. Choi Hong Hi doszło do rozłamu i wielu podziałów w Taekwondo ITF.

W 2009 roku Mistrz Jan Nycek, został ofcjalnym reprezentantem i jednocześnie kontynuatorem Taekwon-do ITF w Polsce pod spadkobiercą Gen.Choi Hong Hi jego synem G.M. Choi Jung Hwa z siedzibą w Kanadzie, która to organizacja była założona przez jego Ojca. ( obecnie siedziba mieści się w Londynie )

Mistrz Jan Nycek założył Polskie Zrzeszenie Taekwondo ITF, które pomimo wielu trudności, rozwija się zgodnie z zasadami oraz światowym nurtem International Taekwondo Federation. Wspierany przez swojego przyjaciela Mistrza Z. Kruk szybko doprowadza do rozwoju i wzmocnienia Taekwondo ITF w Polsce pod kierunkiem G.M.Choi Jung Hwa

CV ze strony SSW Dosan (tekst poniżej):

Jego techniki zaskakują prostotą a jednocześnie ukazują i pozwalają na nowo odkrywać nowe oblicze siły i skuteczności.

Mówią o nim ocean spokoju, wielu nazywa go polskim Bruce Lee – ponieważ zauważają w nim osobę z innowacyjnym spojrzeniem na sztuki walki.

Jako Instruktor E.S.A. bierze udział w realizacji wielu projektów międzynarodowych, przeznaczonych wyłącznie dla służb mundurowych na terenie Afryki, Azji i Europy.Jan Nycek to:

  • - Twórca taktyczno - bojowego systemu  SAJN (FB) dla służb mundurowych i osób cywilnych.
  • - Autor książki "Sajn" - pierwszej na świecie, która kompleksowo opisuje techniki i taktyki interwencji dla służb mundurowych z użyciem pałki teleskopowej.
  • - Twórca taktycznego noża bojowego BRAVE.
  • - Prezes Polskiej Federacji Combat Kalaki, jako pierwszy i jedyny Polak zaliczony do grona sław Filipińskich Sztuk Walki, podczas Światowego Kongresu Cacoy Doce Pares na Filipinach w 2008 roku.
  • - Prezes Polskiego Zrzeszenia Taekwondo ITF 
  • - Współtwórca Programu Kaibigan, przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych, zarówno weteranów jak i osób cywilnych.
  • - Twórca autorskiego programu szkoleniowego Samoobrony dla Kobiet.
  • - Trener Kadry Polski w Kalaki Eskrima i Taekwondo
  • - Wieloletni szkoleniowiec służb mundurowych, odznaczony m.in. Gwiazdą Weterana Działań Poza Granicami Państwa, przyznaną przez Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Jan Nycek jest również założycielem i prezesem Akademii Sztuk Walki DOSAN, którą prowadzi od 1989 roku. Duże  sukcesy odnosi również jako Trener Reprezentacji Polski w Kalaki Eskrima oraz Taekwon-do ITF. Jego zawodnicy to wielokrotni Mistrzowie Świata, Europy i Polski. ( Filipiny, USA, Wielka Brytania, Polska, Francja, Indonezja, Germany, Italia, Meksyk, Korea) łącznie na imprezach międzynarodowych zdobyli 267 medali w tym 123 złote 106 srebrnych i 48 brązowych

Jan Nycek to między innymi wielokrotny medalista Mistrzostw świata w filipińskiej eskrimie oraz w Taekwon-do. Sprawdza się również jako organizator wielu turniejów krajowych i międzypaństwowych, Mistrzostwa Europy 2003 r. - Wrocław, Mistrzostwa świata w Paryżu 2006 r. Mistrzostwa Europy 2011 Oleśnica, 2017 r. - Kraków.


Piotr Gąsior

przyczynił się do powstania: Polska Unia Taekwon-do

oraz GPFT - Grupa Polska Federacja Taekwon-do


zobacz: biografia na stronie PFDSiSW

CV ze strony GPFT Polska Federacja Taekwon-Do (tekst poniżej):

Piotr Gąsior 7. dan ur. 20 grudnia 1973 roku w Trzebnicy. Instruktor i sędzia międzynarodowy. Podróżnik. Zwiedził pięć kontynentów.

W 1988 roku trenował kick-boxing na AWF Wrocław i judo w MOSiR przy ul. Gwarnej we Wrocławiu. Taekwon-do trenuje od 1989 roku. Jego pierwszymi trenerami byli Wojciech Dolny i Andrzej Undro. Trenował pod okiem Wielkiego Mistrza Park Jung Tae z Korei i Mistrza Per’a Andresena’a z Norwegii. Najmłodszy w historii ruchu sztuk walki założyciel i prezes organizacji ogólnopolskiej: Polskiej Unii Taekwon-do (PUT) w 1993. W 2006 roku wraz z grupą trenerów zakłada Polską Federację Taekwon-do (liczbę członków określa się na ok. 4 tys.).

1993 – 2012 – wiceprezes Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki
2003 – 2006 – członek Zarządu Dolnośląskiej Federacji Sportu
2003 – 2006 – prezes Okręgowego Dolnośląskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego (WTF)
2011 – stworzył pierwszy w Europie system kontraktów trenerskich w Taekwon-do
2017 – powołał do życia fundację Do-World Ucz się Świata z Taekwon-do

W latach 1991-2017 za jego sprawą lub przy jego współudziale Taekwon-do pojawiło się w 90 miastach Polski.

Autor książki „Taekwon-do – cały mój świat. Technika”. Autor wielu artykułów na temat sztuk i sportów walki w prasie specjalistycznej i ogólnodostępnej.

Założyciel pierwszych sekcji i klubów Taekwon-do w Strzelinie, Świdnicy, Wałbrzychu, Opolu, Jaworzynie Śl. i Ziębicach. Wymienione sekcje/kluby istnieją do dziś zrzeszając kilkaset osób. Jako trener może poszczycić się sukcesami swoich wychowanków na arenie krajowej, europejskiej i światowej.​

W sezonie 2017/2018 trener Kadry Narodowej Polski pod honorowym patronatem Wiceprzewodniczącego Parlamentu Unii Europejskiej pana Ryszarda Czarneckiego.

Największe sukcesy to:
– Karolina Gajek – Mistrzyni Świata Juniorów (Eindhoven, Holandia 2000)
– Nina Chyży – Wicemistrzyni Świata Juniorów (Eindhoven, Holandia 2000)
– Drużyna Juniorek – brązowy medal Mistrzostw Świata (Eindhoven, Holandia 2000)
– Marcin Stachowicz – Mistrz Świata Juniorów (Miami, USA 2002)
– Nina Chyży – Wicemistrzyni Świata Seniorek (Miami, USA 2002)
– Krzysztof Jaromin – brązowy medal juniorów Mistrzostw Świata (Miami, USA 2002)
– Nina Gąsior – srebrny medal w walkach ciągłych World ITF Taekwon-do Cup (Foz De Iguaçu, Brasil 2019)
– Nina Gąsior – brązowy medal drużynowy w układach formalnych World ITF Taekwon-do Cup (Foz De Iguaçu, Brasil 2019)
– Mateusz Kowalczyk – złoty medal indywidualny w układach formalnych World ITF Taekwon-do Cup (Foz De Iguaçu, Brasil 2019)

Organizator dziesiątek imprez o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym m.in.: trzech Ogólnopolskich Festiwali Dalekowschodnich Sztuk Walki: dwóch we wrocławskiej Hali Stulecia i jednego w opolskim Okrąglaku, Otwartego Pucharu Świata Taekwon-do (TI) w Okrąglaku oraz pierwszych w historii Ogólnopolskich Targów Sztuk i Sportów WROMASTERS 2006 (Hala Stulecia). Zorganizował również kilkadziesiąt obozów letnich i zimowych w tym jeden w oparciu o program MŁODZIEŻ Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (fundusze UE, wymiana Polska-Anglia).

Posiadacz stopnia mistrzowskiego 7. dan.

Wychował ponad 50 czarnych pasów oraz szereg instruktorów.

W dniu 8 maja 2012 roku otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Bronisława Komorowskiego za zasługi dla rozwoju Taekwon-do w Polsce oraz za wieloletnią pracę z dziećmi i młodzieżą.

5 lutego 2014 roku otrzymał Brązową Odznakę „Za zasługi dla sportu” przyznaną przez Ministra Sportu pana Andrzeja Biernata.
29 października 2019 otrzyma Srebrny Krzyż Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudy z okazji 30-lecia treningu Taekwon-do oraz za wieloletnią pracę z dziećmi i młodzieżą w całej Polsce.



Wojciech Dolny


przyczynił się do powstania: Polskie Stowarzyszenie Taekwon-do



CV i notka ze strony PSTk-D (tekst poniżej):


... urodzony 14.07.1965 roku Wrocław, Polska.

Studiuje Taekwon-do ITF od początku lat 80-tych.

Od ponad 35 lat czynnie praktykuje i naucza sztuki walki, a w szczególności poświęcił się Taekwon-do ITF.

Prezes, Mistrz Wrocławskiego Klubu Dalekowschodnich Sztuk Walki "Taekwon-do" - zarejestrowany w 1989 roku, organizacji "Dolny Taekwon-do Center" - zarejestrowanej w 1992 roku.
"Jest nauczycielem i propagatorem sztuk walki. Osoba życzliwa, przyjazna swemu otoczeniu".

- Wielokrotny trener, zawodnik, reprezentant Polski w Taekwon-do ITF na Mistrzostwach Czech, Szwajcarii, Niemiec, Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata;
- Pełnił funkcję Dyrektor ds. szkoleniowych w PUT (1994-2005);
- Przewodniczący komisji egzaminacyjnej na stopnie mistrzowskie DAN w PUT (1994-2005);
- Członek Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki (od 28.03.1992 r.);
- Przewodniczący komisji egzaminacyjnej na stopnie mistrzowskie DAN w PFT (2005-2010);
- Wychowawca ponad 200 stopni mistrzowskich (i stale ta liczba rośnie);
- Sędzia Międzynarodowy Taekwon-do International; UNIFIED International Taekwon-do Federation;
- Trener, Międzynarodowy Instruktor, Trener Taekwon-do, Combat-Kalaki - Filipińskiej Sztuki Walki, Shaolin Kempo Kung-Fu, Karate-do, Samoobrony, Taktyki i Techniki Interwencji, Techniki i Taktyki Interwencji przy użyciu pałki teleskopowej.
- Przedstawiciel na Polskę organizacji: Shaolin Kempo Kung-Fu "SAKEV", World-Il-Do-Kwan-Federation, International Combat Martial Arts Union Association, International Combat Taekwon-do Martial Arts Union Association ICMAUA, UNIFIED International Taekwon-do Federation, UNIFIED Taekwon-do, International Taekwon-do Federation ITF HQ Korea;
- Opracował książkę:

"Taekwon-do - sztuka ruchu", która zawiera opis 24 tradycyjnych układów formalnych Taekwon-do ITF;
- "Taekwon-do - sztuka walki-styl życia część I", która zawiera dokładny opis, ruch po ruchu, wszystkich układów uczniowskich Taekwon-do ITF;

- "Taekwon-do, sztuka walki – droga życia", która zawiera opis 24 tradycyjnych układów formalnych Taekwon-do ITF, układy uczniowskie, mistrzowskie. Analiza każdego wykonywanego układu ruch po ruchu, bloki, uderzenia, kopnięcia, występujące w układach formalnych.;
- Wice-Prezes Poland Taekwon-do ITF Choi Jung Hwa (2011-2014);
- Sędzia Główny Poland Taekwon-do ITF Choi Jung Hwa (2011-2014);
- Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, m.in: II miejsce w Plebiscycie na Najlepszego Trenera Młodzieży w 1999 roku; I miejsce w Plebiscycie na Najlepszego Trenera Wychowawcę Młodzieży na Dolnym Śląsku w 2002 roku organizowanym przez Wieczór Wrocławia i Szkolny Związek Sportowy;
- Założyciel pierwszych sekcji, klubów Taekwon-do w Kątach Wrocławskich, Obornikach Śląskich, Strzelinie, w Wołowie i we Wrocławiu;
- Współzałożyciel Wrocławskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego "OŁBIN"; Uczniowskiego Klubu Sportowego "KO-DANG";
- Organizator wielu turniejów, imprez sportowych i kulturalnych, festynów oraz imprez Mikołajkowych;
- Prezes, Mistrz organizacji Polska Federacja Koreańskich Sztuk i Sportów Walk;
Poprzez swoją pracowitość i konsekwencje zdobył uznanie u wielu Mistrzów na całym świecie.

Posiada wysokie stopnie mistrzowskie w kilku stylach:

   - 9 dan UNIFIED International Taekwon-do Federation, 04.12.2016;

  - 10 dan Polish Martial Arts Federation Taekwon-do, 08-04-2017;

  - 10 dan International Self Defense Association, 12-12-2015;

  - 10 dan Kwon-Ki-Do Martial Arts - Self Defense, 15-06-2013;

  - 4 dan Shaolin Kempo Kung-Fu "SAKEV", 30-04-1995;

  - 3 dan Karate-do, 09-10-1993;

Wojciech Dolny jest założycielem i prezesem:
- Dolny Taekwon-do Center (organizacja regulaminowa, zarejestrowana PFDSiSW - od 1992 r.);
- Kwon-ki-do Martial Arts - Self Defense (sztuka walki-sztuka samoobrony, - od 2011 r.);
- Polska Federacja Koreańskich Sztuk i Sportów Walk (organizacja, - od 2011 r.).
Umiejętności zdobywał praktykując u wielu wybitnych Mistrzów, m.in.:
- Dr. Andrzej Bryl; - Grand Master Andreas Muller; - Janusz Żmudziński;
- Ernest Verner; - Kim Hyok Nam; - Kim Jong Su; - Chon Dae Yong; - Grand Master Park Jung Tae; - Grand Master Choi Jung Hwa; - Grand Master Hwang Kwang Sung; ...

- od 30 kwietnia 2011 roku w Polskim Stowarzyszeniu Taekwon-do ITF - International Taekwon-do Federation Choi Jung Hwa - Wojciech Dolny pełnił funkcję - Wice-Prezesa, Sędziego Głównego - Poland Taekwon-do ITF Choi Jung Hwa.

- od 2012 roku pełni funkcję Wice-Prezesa w PFDSiSW. Z ramienia Federacji został upoważniony do prowadzenia kursów instruktorskich o specjalizacji Taekwon-do, Samoobrona, Taktyka i Technika Interwencji.

Jego wychowankowie zdobywają laury na arenach krajowych i międzynarodowych. Zaliczani są do czołówki światowej elity. Utytułowani Mistrzowie Polski, Mistrzowie Europy, Mistrzowie Świata.

Podczas X Jubileuszowego Festiwalu Dalekowschodnich Sztuk Walki, 22 kwietnia 2006 r. we Wrocławiu, Wojciech Dolny jako jedyny w Polsce otrzymał promocję oraz certyfikat mistrzowski w Taekwon-do, na stopień VIII. Dan.
12-13 października 2013 r. w oleśnickiej hali sportowej MOKiS odbył się Zjazd Instruktorów. Prezes Jan N. złożył na ręce Vice Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Taekwon-do ITF Choi Jung Hwa , Wojciecha Dolnego, Order Zasługi.

23 kwietnia 2010 roku otrzymał z ramienia International Combat Martial Arts Union Association promocję oraz certyfikat mistrzowski, na stopień IX. Dan w Taekwon-do.
"Traktuje taekwon-do jako komplementarny system walki, w którym wszystkie elementy - walka, technika, formy ruchowe, rozbijanie przedmiotów i samoobrona - są równie ważne. Dużą wagę przywiązuje do treningu technik samokontroli. Uważa, że taekwon-do w wersji sportowej nie może być ringowym mordobiciem, lecz utrzymaną na wysokim poziomie walką techniczną".

16 marca 2013 roku, w Warszawie - Wojciech Dolny, otrzymał odznaczenie - Za Zasługi dla Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Wojennego VIRTUTI MILITARI; Wojciech Dolny otrzymał od zarządu Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki Certyfikat na stopień mistrzowski 9.Dan w Taekwon-do.

Od 24 sierpnia 2014 roku, Prezes Polskiego Zrzeszenia Taekwon-do ITF HQ KOREA / UNIFIED. Stowarzyszenie to działa obecnie w międzynarodowych organizacjach: International Taekwon-do Federation HQ Korea (ITF HQ Korea) oraz Unified International Taekwon-do Federation (UITF) – UNIFIED Taekwon-do.

Pod koniec 2011 roku wraz z innymi instruktorami z Dolny Taekwon-do Center - WKDSW opracował opartą na stylach tradycyjnych i zawierającą zarówno elementy walki wręcz, jak i walki bronią, sztukę walki-sztukę samoobrony - KWON-KI-DO.
Kwon-ki-do polega na systematycznym studiowaniu tradycyjnych stylów, które formują historię sztuk walk na Półwyspie Koreańskim. Wyraz kwon - pięść, ki - energię, do - drogę rozwoju. Tak więc kwon-ki-do tłumaczy się: "sztukę walki, sztukę samoobrony". 

BUDO BUSHI - HALL OF FAME – ŁĄCKO, od kilku lat na zaproszenie organizacja IMAA ( International Martial Arts Association, wspólnie z organizacją ISDA (International Self Defense Association i org. MAA-I (Martial Arts Association – International z Niemiec wraz z wójtem gminy Łącko). Grand Master Wojciech Dolny uczestniczy z grupą szkoleniową z Polskiego Stowarzyszenia Taekwon-do, którego jest prezesem.
Prezentacja Mistrzów - wielkie pokazy sztuk walki w wykonaniu profesjonalnych grup pokazowych oraz Mistrzów i zawodników (Aikido, kKarate, Ju jitsu, Kung-Fu, Jeet Kune Do, Taekwon-Do, Ken jitsu, Kapap i Krav Maga, Kick i Thay Boxing, Filipinskie sztuki walki, Pałka, nóż, Techniki interwencji ( pistolet , pałka teleskopowa , tonfa , kajdanki ) – techniki AT.
Testy miecza i kija , Pokazy samuraja i wiele innych wraz z pokazowymi walkami w różnych systemach walki. Techniki powietrzne. Dynamiczne kopnięcia oraz pokazy z bronią. - Dekoracja Mistrzów i specjalnych gości.
BUDO BUSHI HALL OF FAME.
Na BUDO BUSHI 2014 przyjechali i prowadzili szkolenia i pokazy –Szefowie Wielkich organizacji sportowych, wielokrotni Mistrzowie Świata, Europy i swoich krajów, Twórcy systemów walki i wybitni eksperci i szkoleniowcy służb mundurowych (więziennictwa, wojska, straży granicznej, policji – z wysokimi stopniami wtajemniczenia i stopniami resortowymi. Byli profesorowie Akademii i szefowie niektórych resortów służb mundurowych.
Impreza ta jest nazwana przez wielu Mistrzów i szefów organizacji za wielki historyczny zjazd i szkolenie.

MEGA SEMINARIUM GALA MISTRZÓW! HALL OF FAME!

Wojciech Dolny również od kilku lat na zakończenie sezonu szkoleniowego organizuje MEGA Seminarium z zakresu samoobrony z WYBITNYMI MISTRZAMI Sztuk Walk Dalekiego Wschodu! 
Zajęcia podzielone zostały na dwa bloki szkoleniowe. Pierwszy blok odbył się na sali - Do-Jang, a drugi w Ogrodzie Japońskim, połączony z sesją zdjęciową.

Unified ITF Intercontinental

Open European Championships 2016
Otwarte Mistrzostwa Europy Taekwon-do UITF 2016

Dnia 30 czerwca 2016 na zaproszenie Polskiego Zrzeszenia Taekwon-do UITF, którego prezesem jest Mistrz Wojciech Dolny, przyleciał Grand Master Hwang Kwang Sung K-9-1 oraz sekretarz generalny Jade Hwang-Munroe. Goście przybyli do Polski, na I-sze Otwarte Mistrzostwa Europy Taekwon-do UNIFIED. Na kongresie Unified International Taekwon-do Federation w ubiegłym roku właśnie Polska została jednogłośnie wybrana na organizatora tegorocznych Mistrzostw Europy UITF.

Przed zawodami, odbyło się seminarium z Grand Master Hwang Kwang Sung K-9-1. Była to niesamowita okazja do wspólnego szkolenia pod okiem prezydenta UNIFIED International Taekwon-do Federation. Nie powtarzalna okazja, rarytas dla koneserów. Zjechali się uczestnicy z Czech, Norwegii, Anglii, Chorwacji, Niemiec, Polski.
Grand Master Hwang, w swoim seminarium zwrócił szczegółowa uwagę na wykonanie układów oraz na poszczególne techniki. Hala była wypełnioną po brzegi. Prezes Zrzeszenia Master Dolny „ Super, frekwencja dopisała. Balem się że będzie lekki niewypał. Zwłaszcza że, Grand Master Hwang, od kilku tygodni jest w trasie i prowadzi seminaria w innych krajach - Argentyna, Australia, Hong-Kong, ... Londyn i Polska.
Anglicy mieli seminarium tuż przed naszym. Bałem się, że nie będzie zainteresowania seminarium wśród innych krajów, ale jednak sukces. To dowodzi jakim człowiekiem jest Grand Master Hwang. Jego osobowość, aureola jaka bije od tego człowieka jest niesamowita, sam w sobie przyciąga rzesze zwolenników. A my mieliśmy ta sposobność uczestniczyć w tym wyjątkowym szkoleniu.” 

W dniach 2-3 lipca 2016 roku w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Strzegomiu odbyły się I-sze Otwarte Mistrzostwa Europy organizacji UNIFIED International Taekwon-do Federation.  

Ceremonie otwarcia I-szych Otwartych Mistrzostw Europy Taekwon-do UNIFIED dokonał Prezydent UITF, Grand Master Hwang Kwang Sung K-9-1.
Grand Master Hwang Kwang Sung K-9-1, większość gości i drużyn startujących byli pod ogromnym wrażeniem profesjonalnego przygotowania I-szych Otwartych Mistrzostw Europy Taekwon-do UNIFIED.

04 grudnia 2016 roku otrzymał z ramienia Unified International Taekwon-do Federation, na czele z Grand Master Hwang Kwang Sung K-9-1 promocję oraz certyfikat mistrzowski, na stopień IX. Dan w Taekwon-do.  

"Nieważne co trenujesz, ważne ile serca w to wkładasz"

BARNEVELD 25.09 - 01.10.2017

Otwarte Mistrzostwa Świata ITF HQ KOREA  

Reprezentacja Polskiego Zrzeszenia Taekwon-do UNIFIED / ITF HQ KOREA, w dniach 25 września – 01 października 2017 roku uczestniczyła w Otwartych Mistrzostwach Świata organizacji International Taekwon-do Federation headquarters Korea (ITF HQ KOREA) w przepięknej miejscowości Barneveld w Holandii.  

Wyjazd naszej reprezentacji, która z godnością reprezentowała barwy narodowe podczas wyjazdu należy zaliczyć do udanych. Zawodnicy wywalczyli 31 medali. Jest to nie lada wyczyn, zważywszy iż poziom zawodów był bardzo wysoki. Przyjechały silne i liczne drużyny z Rosji, USA, Kanady, Holandii i mniej liczne z innych krajów. Ponad 35 drużyn, z całego świata.  

Jako drużyna mieliśmy sposobność uczestniczyć w kongresie ITF HQ KOREA. Podczas tego spotkania poruszane były najważniejsze decyzje dotyczące przyszłych działań i planów na najbliższy czas, w strukturach organizacyjnych ITF HQ Korea. Nowe acz ciekawe doświadczenie dla niektórych delegatów naszego zrzeszenia, dające możliwość uczestniczenia w tak ważnych dyskusjach i ustaleniach dotyczących rozwoju organizacji ITF HQ Korea.  

W trakcie Gali Otwartych Mistrzostw Polski Karate Tsunami 8 kwietnia 2017 roku o godz. 17:00 w Warszawie lider Polskiego Zrzeszenia Taekwon-do "Dolny Taekwon-do Center" Wielki Mistrz Wojciech Dolny 9.Dan Taekwon-do z Wrocławia złoży publiczny egzamin na najwyższy mistrzowski stopień 10.Dan – Polska Federacja Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki.  

International Taekwon-do Federation HQ Korea

OPEN EUROPEAN TAEKWON-DO CHAMPIONSHIPS ITF HQ KOREA  

6-7 października 2018 roku w miejscowości Strzegom, odbyły się Otwarte Mistrzostwa Europy Taekwon-do ITF hq Korea. Organizatorem imprezy sportowej upoważnionej przez centralę International Taekwon-do Federation hq Korea, było Polskie Zrzeszenie Taekwon-do ITF hq Korea na czele z Grand Master Wojciechem Dolnym IX.Dan UITF-9-1 PL.

W tych dniach, mogliśmy gościć tak wyjątkowych gości, przybyłych do naszego miasta Strzegom, z ponad 13 Państw.  

Startujący zawodników reprezentowali:  Anglię, Rosję, Norwegię, Holandię, Litwę, Słowację, Belgię, Wielką Brytanię, Węgry, Szkocję, Niemcy, Szwajcarię, oraz reprezentacja Polski.

Naszymi gośćmi honorowymi byli: Grandmaster Sheena Sutherland 9.Dan;

Grandmaster Oldham Roy 9.Dan; Grandmaster Wojciech Dolny 9.Dan Unified Taekwon-do (UITF 9-1-PL); Master Rudolf Kang 8.Dan; Master Stokhof Dana 7.Dan; Master Bradshaw Gary 7.Dan; Master Richard Auciello 7.Dan; Master Bhupinder Sahota 8.Dan; …

… Drodzy sędziowie, zawodnicy, rodzice, trenerzy, szanowni Mistrzowie i Wielcy Mistrzowie… moi przyjaciele

Kieruję do Was serdeczne podziękowania za trud podjęty w czasie Otwartych Mistrzostw Europy w Strzegomiu. Dla każdego z nas było to wielkie wydarzenie, chociaż każdy przeżywał je po swojemu. Zawodnicy walczyli o najwyższe laury w Europie, trenerzy podpowiadali ostatnie wskazówki przed startami, rodzice trzymali mocno zaciśnięte kciuki za swoje pociechy, a organizatorzy starali się, aby wszystko zagrało tak jak trzeba i turniej udał się jak nigdy. Jak podczas każdego turnieju pojawiały się łzy radości zwycięzców, smutek i gorycz porażki przegranych – ale taka jest właśnie idea rywalizacji - ktoś musi przegrać, aby ktoś mógł wygrać. Dla Nas bardzo ważne jest, aby ta rywalizacja przebiegała w dobrej atmosferze i duchu fair play, bez oszustw i niepotrzebnych nadużyć. Mam nadzieję, że wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że ten cel udało się zrealizować. Wiadomo, że organizatorom zawsze zdarzają się mniejsze lub większe problemy podczas turniejów, które przeradzają się w najrozmaitsze sytuacje - za co serdecznie przepraszamy. Czasami są to małe błędy, które można natychmiast poprawić, a czasami zdarzają się sytuacje, których naprawienie wymaga chwili. Chwili, w której każdy z nas powinien wziąć głęboki oddech, usiąść i spokojnie porozmawiać - tak możemy naprawić wszystkie nasze problemy i błędy. W takich momentach powinniśmy się kierować przede wszystkim wzajemnym SZACUNKIEM!!! Taekwon-do to nie tylko rywalizacja, medale, walki, techniki to również kultura zachowania, przyjaźnie, radość i… właśnie SZACUNEK!!! Szacunek wypływający z dwóch pierwszych zasad Taekwon-do: UPRZEJMOŚĆ i UCZCIWOŚĆ. Są to uniwersalne zasady, które każdy z Nas trenujący Taekwon-do powinien nauczać swych uczniów, po to by – jak mawiał gen. Choi Hong Hi - budować jedność i pokój na świecie!!! 
Pokój na świecie!!! 
W końcu jesteśmy przecież jedną wielką rodziną Taekwon-do.
Z przyjacielskim pozdrowieniem 
Grand Master Wojciech Dolny

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mój program "Taekwondo Stretching" (cz. 1): Wprowadzenie i Zestaw 1

Jeszcze dwie książki w języku polskim na temat Taekwondo