Kopnięcia: WTF made in USA

Podobnie do materiałów udostępnionych w poprzednim poście: "Stary WTF - to, co najlepsze - z mojej perspektywy (cz. 8): Kim Sae-Hyeuk", te wskazane poniżej to elementarz, na bazie którego uzupełniamy swoją wiedzę taktyczną i budujemy strategię.

"Wiele osób uważa kopnięcie za zakończone w momencie, gdy stopa osiągnęła punkt maksymalnego zasięgu (o ile trafiłeś, punktem tym jest cel kopnięcia). Tymczasem nie jest to prawdą. Kopnięcie,, jak i jego skutki, kończą się dopiero wtedy, gdy powróciłeś do zrównoważonej postawy walki z gardą." ("Podręcznik Taekwondo" str. 189) Można tu ewentualnie dodać: ...w bezpiecznym dystansie.

Aby skutecznie wykonać kopnięcie i zdobyć punkty, trzeba sobie na nie zapracować: wybrać odpowiedni moment (timing) i ustawienie przeciwnika (można "ustawić go" ruchami taktycznymi, wykonując zwody i kroki). Tak, jak w grach zespołowych, wyjście "na pozycję strzelecką" wymaga wcześniejszego rozegrania - w TKD rolę tę spełniają kroki - Dżitki.

"Przemieszczanie się w czasie walki ma na celu zdobycie punktu lub uniknięcie trafienia. Poruszać się można do przodu, do tyłu, na boki oraz w kierunkach pośrednich. Trudność w poruszaniu podczas walki polega na zachowaniu postawy walki oraz takim doborze kroków, które ułatwią atak tobie, a utrudnią, bądź udaremnią, atak czy kontratak przeciwnikowi.
Podstawowym kryterium doboru kroków będzie dystans, jaki chcesz pokonać, oraz to, czy chcesz odwrócić swoją pozycję w stosunku do przeciwnika tzn.  otworzyć lub zamknąć postawę walki. Nie bez znaczenia jest także zamiar użycia przedniej czy tez tylnej nogi do ataku/kontrataku. Za pomocą kroków można wykonywać zwody oraz  ustawiać walkę w zaplanowanym obszarze pola walki." ("Podręcznik Taekwondo" str. 189)

Zobaczcie:





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mój program "Taekwondo Stretching" (cz. 1): Wprowadzenie i Zestaw 1

Jeszcze dwie książki w języku polskim na temat Taekwondo