Trening: Dobór ćwiczeń kluczem do efektywności treningu.

Prawdą jest, że „największe prawdy często brzmią banalnie”. W myśl tej dewizy zawsze należy pamiętać, że treningiem rządzą dwie reguły, które się uzupełniają:

po pierwsze: Każdy człowiek ma ograniczoną ilość czasu i energii, które może przeznaczyć na trening.

po drugie: Umiesz dokładnie to, co robisz (i tak jak robisz).

Poza tym, wszystkimi naszymi działaniami, cokolwiek w życiu robimy, powinny kierować odpowiedzi na cztery pytania:
Co ?
Jak ?
Kiedy ?
Dlaczego ?
Kluczem do znalezienia odpowiedzi jest właściwie postawione pytanie, nawet to z pozoru banalne. Określ cel treningu, tak pojedynczego jak i całego procesu. Zastanów się, co chcesz ostatecznie umieć lub osiągnąć?

Istnieją tysiące ćwiczeń - wszystkich nie zrobisz. Jeżeli nie dokonasz odpowiedniego wyboru, stracisz czas i energię, których nikt Ci już nie odda. Niektóre spośród ćwiczeń mają tę właściwość, że mogą zastąpić cały szereg innych i tych właśnie należy szukać - 100 zł to 100 monet jednozłotowych lub jeden banknot.

Należy dbać o właściwe proporcje np. zbyt intensywna lub za długa rozgrzewka może zniweczyć cel główny treningu.

Wielogodzinne treningi, przy dostatecznej ilości czasu, i tak są ograniczone przez limit energii, stąd często mogą wyrabiać złe nawyki. Wielokrotnie widziałem jak na trening przeznaczano, moim zdaniem, zbyt wiele czasu. O ile znaleziono czas, to zgodnie z pierwszą regułą i tak nie starczało energii, żeby właściwie go spożytkować. Zawodnicy poruszali się opieszale lub wykonywali „jakieś” ćwiczenia.
Zgodnie z druga regułą: Nie wykonuj przypadkowych ćwiczeń. Zabierają nie tylko czas i energię, ale mogą okazać się szkodliwe. Proces treningowy przypomina wgrywanie programu – przypadkowe ćwiczenia mogą „zawirusować system”. Taekwondo jest sprintem. Walka trwa trzy krótkie rundy. Liczy się szybkość akcji, reakcji i mobilność. Błędem jest przygotowywanie zawodnika jak do biegu maratońskiego - „Jak trenujesz, tak reagujesz”.

O tym, jakie znaczenie ma dobór ćwiczeń niech świadczą jeszcze dwa spostrzeżenia:

W rzeczywistości od innych ludzi odróżniają nas tylko ćwiczenia, które wykonujemy. Strój i pas to tylko symbole. Strój jest deklaracją, jakie ćwiczenia preferujesz (dobierasz), natomiast pas wskazuje na zasób i skuteczność wykonywania ćwiczeń. Teoretycznie, każdy człowiek, gdyby wykonywał dokładnie te same ćwiczenia zawsze razem z Tobą, mógłby osiągnąć dokładnie takie same rezultaty.


Wszystko, co osiągnąłeś (pasy, trofea sportowe, sprawność fizyczna, dojrzałość), lub czego nie osiągnąłeś, jest „skutkiem ubocznym” treningu. Trening, któremu się poddałeś mógł być odpowiedni lub niewłaściwy w stosunku do wyznaczonych celów, a przesądzić o tym mógł dobór ćwiczeń.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mój program "Taekwondo Stretching" (cz. 1): Wprowadzenie i Zestaw 1

30 lat życia, 27 lat Taekwondo: Daria Ćwiklińska-Fabrycka, kompletna Mistrzyni Tae Kwon Do