Arlene Limas - zawodniczka z polskim pochodzeniem - złota medalistka igrzysk olimpijskich

29 czerwca tego roku zamieściłem post: "Czy wiecie, że... złoty medalista olimpijski Herb Perez jest w połowie Polakiem ?". Nie był to jednak jedyny złoty medal zdobyty przez zawodnika z polskim pochodzeniem - na tych samych igrzyskach zatryumfowała również Arlene Limas.

Może PZTO powinien bardziej spopularyzować i honorować tego typu osiągnięcia (a może nawet nawiązać jakąś współpracę z tymi wybitnymi zawodnikami), jako motywację dla naszych zawodników ?

Arlene Limas (ur. 9 lutego 1966 r. - zobacz Wikipedia, oraz NAPASHF - National Polish-American Sports Hall of Fame, a także stronę USAdojo i TAEKWONDO Data)

17 września 1988 roku przeszła do historii jako pierwsza Amerykanka, która zdobyła złoty medal na XXIV Igrzyskach Olimpijskich w Seulu. 

W swojej bogatej karierze (1986-1999) odniosła wiele sukcesów spośród których wyróżnić należy Mistrzostwo Świata (Ateny 1991) oraz zaliczenie do grona najwybitniejszych reprezentantów Taekwondo XX wieku ("TKD Times" oraz "Martial Arts Illustrated").

Arlene Limas jest nadal aktywna: zobacz facebook oraz Power Kix

Zobaczcie też kolekcję zdjęć oraz YouTube: 

Olympics - 1988 - Seoul Games Special - Taekwondo Medal Ceremony - Gold USA Arlene Limas 

Seoul, USA Teaser Arlene Limas

Poniżej automatyczne tłumaczenie z NAPASHF:

Limas dorastała w Chicago z czterema braćmi. Jej matka, Diane, miała polskie korzenie, a jej ojciec, Arnold, pochodził z Meksyku. Arlene była utalentowaną uczennicą, przez cztery lata zajmowała honorowe miejsce w uznanej w całym kraju szkole średniej im. Whitney Young Magnet. Była także wiceprzewodniczącą klasy, laureatką Nagrody Obywatelskiej oraz stypendystką Carnation Co. Scholarship for Education Essay. Arlene grała także na altówce w All City Orchestra przez cztery lata w liceum.

Arlene była również utalentowanym sportowcem i przez trzy lata z rzędu najcenniejszym graczem softballowym, a także rywalizowała na poziomie uniwersyteckim w tenisie, koszykówce i lekkoatletyce.

Arlene uczęszczała później na De Paul University, gdzie wiosną 1990 roku ukończyła studia z tytułem licencjata z nauk politycznych. Zanim jednak ukończyła studia, Arlene zrobiła coś innego - zdobyła olimpijskie złoto. Historia jej triumfu na igrzyskach w Seulu w 1988 roku jest niezwykła.

Oprócz wielu innych zajęć, Arlene trenowała również sztuki walki, kiedy miała 5 lat. Zaczęła startować w karate w wieku 7 lat i zdobyła czarny pas pierwszego stopnia w wieku 13 lat. Jej marzeniem było start w igrzyskach olimpijskich. że sztuki walki po raz pierwszy zostaną dodane do igrzysk w Korei Południowej w 1988 roku jako sport pokazowy. Miało to być jednak taekwondo, które było narodowym sportem Korei. Arlene postanowiła wtedy trenować, aby rywalizować w Taekwondo. To była trudna zmiana, ponieważ karate skupia się na rękach, podczas gdy Taekwondo kładzie nacisk na kopanie. Gdy zbliżały się igrzyska, wzięła urlop w DePaul, aby przygotować się do zawodów.

5-8, 135 funtów. Limas reprezentował USA w kategorii półśredniej kobiet. Koreańczycy wygrali wszystkie pozostałe dywizje, ale Arlene zdobyła złoto dla USA, pokonując Koreańczyka Kim Si-Sook w pamiętnym meczu o złoty medal. W rzeczywistości była pierwszą Amerykanką, która zdobyła złoty medal na XXIV Igrzyskach Olimpijskich.

Tym, co sprawiło, że zwycięstwo Arlene było jeszcze bardziej niezapomniane, było to, co stało się później. Kiedy stanęła na podium ze złotym medalem, system nagłośnienia ogłosił: „A teraz hymn Stanów Zjednoczonych”. Jednak magnetofon się zepsuł i muzyka nie grała. Rodzina Arlene na widowni zaczęła śpiewać Star Spangled Banner i Arlene dołączyła do niej. Ze łzami w oczach Limas machał rękami, aby zachęcić tłum do przyłączenia się. Emocjonalny wybuch był jednym z głównych punktów Igrzysk.

Chociaż złoto olimpijskie było z pewnością główną atrakcją, było to tylko jedno z wielu. Wśród swoich licznych tytułów Limas wygrała dziewięć mistrzostw kraju i świata. Została również nazwana kolegialną sportowcem roku w 1987 i marszem amatorskiego sportowca roku Dimes w 1989. Ponadto Limas została wprowadzona do siedmiu Halls of Fame, w tym w Taekwondo Hall of Fame w 2007 roku.

Sukces Arlene jako zawodniczki w dużym stopniu przyczynił się do ogromnego rozwoju sztuk walki w USA w tamtym czasie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mój program "Taekwondo Stretching" (cz. 1): Wprowadzenie i Zestaw 1

Jeszcze dwie książki w języku polskim na temat Taekwondo