"Encyclopedia of Taekwon-Do; XVI Volume -Supplemental" i U-Nam Tul

Ostatnio, w ramach prezentu na 60-te urodziny, dokupiłem tzw. 16-ty Tom "Encyclopedia of Taekwon-Do" ("nie możesz nie mieć !" - można kupić na Allegro, ale najtaniej na Amazon.pl). Całość "woluminu" to 402 strony z czego połowę, od 28 do 231, zajmują dwa Tul: Ko-Dang (28-120) oraz U-Nam (121-231). O tym drugim pisałem już wcześniej, ale uznałem teraz, że to dobra okazja by go przypomnieć. Każdy kto uważnie przyjrzy się temu układowi z łatwością zauważy, że Woo-Nam nie zniknął zupełnie z puli Tul - wchłonięty został przez 14-ty Tul: Choong-Jang. 

WOO-NAM TUL:

Schemat
42 ruchów
    Responsywny obraz
Zamknij gotowe stanowisko A

    Responsywny obraz
  1. Przesuń prawą stopę do A, formując pozycję siedzącą, jednocześnie wykonując wysoki blok do A prawym zewnętrznym przedramieniem i niski blok do D lewym zewnętrznym przedramieniem.
  2. Responsywny obraz
  3. Zmień położenie rąk na przeciwną stronę.
  4. Przyłóż prawą stopę do lewej stopy, tworząc zbliżoną postawę w kierunku D, jednocześnie przesuwając lewą pięść poziomo przed prawą klatkę piersiową i prawą pięść do prawej talii. Wykonuj w zwolnionym tempie.
  5. Przesuń lewą stopę do D, tworząc lewą postawę chodu, wykonując jednocześnie wysoki pionowy cios w D dwoma pięściami.
  6. Przesuń prawą stopę do D, tworząc prawą postawę chodu, wykonując jednocześnie uderzenie z przodu prawą tylną pięścią i podnosząc lewą tylną rękę pod prawy łokieć.
  7. Wykonaj wysokie uderzenie w C prawą tylną pięścią i niski blok w D lewym zewnętrznym przedramieniem. Wróć do pozycji #5.
  8. Przesuń lewą stopę do D, tworząc lewą postawę chodu, wykonując jednocześnie wznoszący się blok do D lewym zewnętrznym przedramieniem.
  9. Przesuń prawą stopę do D, tworząc właściwą postawę chodu, jednocześnie wykonując wysokie uderzenie prawą pięścią w D.
  10. Przesuń prawą stopę do C, obracając się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, tworząc prawą postawę L w kierunku D, jednocześnie wykonując przedramieniem środkowy blok ochronny.
  11. Wykonaj niskie kopnięcie w przód do D prawą nogą.
  12. Opuść prawą stopę do D, tworząc prawą, niską postawę chodu, w tym samym czasie wykonaj środkowy cios w D prawą pięścią.
  13. Opuść ciało, aby dotknąć ziemi obiema rękami, używając lewego kolana do podparcia ciała, jednocześnie wykonuj wysokie kopnięcie obracające w kierunku D prawą nogą.
  14. Responsywny obraz
  15. Opuść prawą stopę na ziemię, a następnie wykonaj wysokie uderzenie w D prawą pięścią, jednocześnie naciskając ziemię lewą ręką.
  16. Responsywny obraz
  17. Wstań i przesuń lewą stopę do D, tworząc lewą postawę L w kierunku C, w tym samym czasie pchnij D lewą stroną łokcia.
  18. Przesuń lewą stopę do C, obracając zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby utworzyć lewą postawę L, w tym samym czasie wykonaj środkowe uderzenie w D prawą ręką noża.
  19. Przesuń prawą stopę do C, tworząc prawą postawę L, w tym samym czasie wykonaj blok nabierania do D lewą dłonią.
  20. Przesuń lewą stopę do C, tworząc lewą postawę L, w tym samym czasie wykonaj środkowy blok do D ręką noża.
  21. Przesuń lewą stopę do D, tworząc lewą postawę chodu, w tym samym czasie wykonuj blok nacisku pięścią w kształcie litery X.
  22. Responsywny obraz
  23. Wykonać kopnięcie w przód do D prawym kolanem, jednocześnie ciągnąc obie ręce w przeciwnym kierunku, jakby chwytając przeciwnika.
  24. Przesuń prawą stopę do C, tworząc prawą postawę L, jednocześnie wykonując lewe środkowe uderzenie nożem w D.
  25. Przesuń prawą stopę do D, tworząc prawą postawę L w kierunku C w ruchu ślizgowym, wykonując jednocześnie uderzenie prawym łokciem do D.
  26. Responsywny obraz
  27. Przyłóż lewą stopę do prawego stawu kolanowego w kierunku D, tworząc jednocześnie prawą postawę na jednej nodze, jednocześnie przenosząc obie pięści do prawej talii.
  28. Responsywny obraz
  29. Wykonaj kopnięcie z boku do B.
  30. Opuść lewą stopę do D, tworząc prawą postawę L, jednocześnie wykonując blok nacisku na D bliźniaczymi dłońmi.
  31. Responsywny obraz
  32. Przesuń prawą stopę do D, tworząc prawą postawę chodu, wykonując jednocześnie wysoki przedni blok do D zewnętrzną przedramieniem, a następnie wysokie uderzenie boczne na D prawą tylną pięścią.
  33. Przesuń prawą stopę do C, formując prawą postawę L, jednocześnie wykonując wysokie pchnięcie do D lewą ręką, pchając płaskim koniuszkiem palca.
  34. Wykonaj kopnięcie w przód do D prawą nogą, jednocześnie umieszczając prawą dłoń na lewej tylnej dłoni.
  35. Opuść prawą stopę do D, tworząc lewą postawę chodu w kierunku C, obracając się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara lewą stopą, jednocześnie przyciągając obie pięści do prawej talii.
  36. Responsywny obraz
  37. Przesuń prawą stopę do C ruchem tupania, obracając w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby ustawić pozycję siedzącą w kierunku A, jednocześnie wykonując blok w kształcie litery W zewnętrznym przedramieniem.
  38. Przesuń lewą stopę do C, tworząc lewą postawę chodu, wykonując jednocześnie wznoszący się blok lewym przedramieniem.
  39. Przesuń prawą stopę do D w ruchu ślizgowym, tworząc prawą postawę L w kierunku C podczas wykonywania bloku X-pięść.
  40. Przesuń prawą stopę do C, tworząc prawą postawę chodu, wykonując jednocześnie wznoszący się blok prawym przedramieniem.
  41. Przesuń lewą stopę do C, tworząc lewą postawę chodu, wykonując jednocześnie wznoszący się blok lewym przedramieniem.
  42. Przesuń prawą stopę do C, tworząc prawą postawę chodu, wykonując jednocześnie wznoszący się blok prawym przedramieniem.
  43. Wykonaj kopnięcie boczne do C lewą nogą, a następnie opuść stopę do C, tworząc lewą postawę chodu.
  44. Wykonaj środkowy cios w C prawą pięścią.
  45. Wykonaj środkowy cios w C lewą pięścią.
  46. Przesuń prawą stopę do C, tworząc prawą postawę L w kierunku D, jednocześnie wykonując pchnięcie do C prawym łokciem.
  47. Przesuń lewą stopę do B, obracając w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby utworzyć stałą postawę w kierunku B podczas wykonywania bloku chwytającego w kształcie litery U.
  48. Responsywny obraz
  49. Przesuń prawą stopę do B, tworząc prawą postawę chodu, wykonując jednocześnie wysoki blok do B lewym wewnętrznym przedramieniem i niski blok prawym zewnętrznym przedramieniem.
  50. Przesuń prawą stopę do A, obracając zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby utworzyć lewą pozycję L, jednocześnie wykonując środkowy blok ochronny ręką noża.
  51. Przesuń lewą stopę do A, tworząc lewą postawę chodu, wykonując środkowe pchnięcie lewym prostym końcem palca i blokując prawą dłonią w dół pod lewym łokciem.
  52. Responsywny obraz

    Koniec: Przywróć lewą stopę do bliskiej pozycji gotowości A.



Woo Nam to pseudonim pierwszego prezydenta Republiki Korei, dr. Syngmana Rhee [1948-1960], który zatwierdził Tae Kwon Do jako koreańską sztukę walki.

Generał Choi stworzył Woo-Nam Tul, aby uhonorować wkład Prezydenta Rhee w Tae Kwon Do. Niestety, prezydent Rhee został zmuszony do rezygnacji z powodu ogólnokrajowych protestów przeciwko jego rządowi w 1960 roku, a Woo-Nam Tul nie został włączony do grona Tae Kwon Do Tuls.

Ze względu na ciągłe zainteresowanie Woo-Nam Tul, Wielki Mistrz CK Choi studiował i ćwiczył oryginalną kopię, którą generał Choi napisał po koreańsku, a która została opublikowana w jego książce Tae Kwon Do po koreańsku w 1959 roku. W oparciu o jego doświadczenie w asystowaniu generałowi Choi tworząc Gae-Baek Tul w 1961 roku, Wielki Mistrz Choi uznał oryginalną kopię za szkic.

Aby zachować dziedzictwo Woo-Nam Tul, Wielki Mistrz CK Choi zakończył ukończenie Woo-Nam Tul z minimalnymi zmianami, tak aby zachować zgodność ze standardami tworzenia Tul generała Choi [wymagania technik], tj. aby pozostać na schemacie podczas wykonywania ruchy, aby zakończyć Tul w tym samym miejscu, w którym się zaczął, i wykonać Tul w naturalnej sekwencji z wdziękiem i pięknem.

WOO-NAM TUL jest przeznaczony dla wszystkich poziomów czarnego pasa.

Uwaga: prawidłowa nazwa to WOO-NAM TUL, a nie U-NAM TUL.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mój program "Taekwondo Stretching" (cz. 1): Wprowadzenie i Zestaw 1

Jeszcze dwie książki w języku polskim na temat Taekwondo