Walka: "Catch Me If You Can" - jak zastosować Point Fighting w formule walki ciągłej

Tym razem to nie Tom Hanks vs Leonardo DiCaprio i również kończy się inaczej niż film. 

Zawodnicy Tk-D ITF często popełniają błąd: dużo biegają pomiędzy akcjami, a w momencie ataku przeciwnika zatrzymują się przyjmując walkę w miejscu !

Zawodnik USA, niższy od Białorusina (ale szybszy, zwinniejszy i znakomicie przygotowany technicznie) walczy typowo w stylu point fighting i demonstruje zalety obniżonego środka ciężkości ciała - tak powinna wyglądać "praca na nogach" - ciągły ruch i jeszcze szybszy unik w momencie ataku przeciwnika.


Light Contact jest formułą pośrednią pomiędzy Point Fighting a Full Contact. Przepisy Point Fighting są bardzo jasne – jest to „berek”, gdzie punkt zdobywa się dotykając przeciwnika ręką lub nogą wykonując dozwoloną w regulaminie technikę walki. Zawodnicy przez większość czasu trwania walki biegają, a trafienie musi być bardzo „techniczne”. W formule Full Contact również mamy pełną przejrzystość – liczy się przede wszystkim siła, gdyż zawodnicy starają się znokautować przeciwnika; zawodnicy poruszają się tylko tyle, ile wymaga kontrolowanie strefy rażenia; bardziej istotny od kształtu techniki jest wywołany przez nią efekt. 

Oprócz faktu, że przepisy mogą zmieniać się co jakiś czas, trzeba także brać pod uwagę aktualne trendy w sędziowaniu tzn. dodatkowe ustalenia w ramach obowiązujących przepisów. Od trendów sędziowskich zależeć będzie, czy formuła walki Taekwon-Do (rozgrywanej w danym miejscu i czasie) bliższa będzie Point Fighting czy też Full Contact.

Z tego powodu zawsze należy wiedzieć jak aktualnie walczą inni zawodnicy oraz kiedy sędziowie przyznają punkty, a kiedy ostrzeżenia.

Aby skutecznie wygrywać zawsze trzeba być na bieżąco z „nowinkami sędziowskimi” i dlatego warto mieć w klubie dobrego sędziego – nie po to, żeby tendencyjnie „pomagał” swoim zawodnikom w trakcie zawodów, ale żeby jak najskuteczniej przygotować zawodnika do walki.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mój program "Taekwondo Stretching" (cz. 1): Wprowadzenie i Zestaw 1

Jeszcze dwie książki w języku polskim na temat Taekwondo